Zekâ Oyunları

Zekâ Oyunları

Bilgisayar oyunları içinde spor, aksiyon, macera gibi türlerden hoşlanmayan ve oyunlara az vakit ayırabilen insanlar genelde zekâ oyunlarına ilgi göstermektedirler. Bu tarz oyunlar refleks ve hız yetenekleri yerine analitik düşünme ve problem çözebilme yetisi gerektirdiğinden genelde yetişkinlerin ilgisini çekmektedir.
Günümüzde flash oyun olarak tabir edilen web tabanlı küçük
oyunlar1 sitesinde bulunan sayesinde zekâ oyunları türleri de oldukça fazlalaşmış durumdadır. Genel olarak geometri ve matematik tabanlı hazırlanan bu tarz uygulamalar yetişkinlerin genel ilgisine göre hazırlanmış olsalar da gelişme çağındaki çocuklar tarafından oynandığı takdirde de oldukça yararlı yönleri görülmektedir.
Özellikle ortaokul çağının başlarında kişiye hızlı ve etkili problem çözme teknik ve becerisi aşılanırken bu tarz zekâ oyunlarını kişiye sevdirmek ve düzenli oyun alışkanlığı kazandırmak, ailelerin korktuğu gibi bilgisayara bağımlı yapmak yerine sürekli öğrenmeye ve sorunları daha çabuk aşmaya kişiyi daha çok teşvik edecektir.
Bu tarz oyunlara en etkili örnek olarak ülkemizde “ Sinir Küpü “ olarak tanınan şekildeki oyunlar gösterilebilir. Bu oyunlar geometri kullanarak belirli bir küp ya da dikdörtgenler prizmasını labirent ve belirli yollar kullanarak hedefe ulaştırma üzerine kurulmuştur.
Aynı zamanda araştırma ve detaylara önem gösterme üzerine kurulu odadan veya evden çıkma oyunları da popüler zekâ oyunları türlerindendir, öerneğin bilardo oyunları bu türdendir. Bu tip oyunlar kişinin nesnelerin birbirleriyle bağdaştırarak bulunan bulmacaların çözülüp odadan çıkılabilmesi sağlanır.
Ailelerin bilgisayar başında çok vakit geçiren çocuklarını diğer türler yerine zekâ oyunlarına yönlendirmeleri iki tarafından faydasına olacaktır. Bu tarz oyunları sürekli olarak alışkanlık haline getiren birey gelecek hayatında karşılaşacağı problemleri sanki bir oyunmuşçasına rahat ve kendine güvenir bir şekilde karşılayarak çözüme kolayca ulaşabilmektedir. Satranç ve dama gibi oyunlar eski tip görülüp ilgi görmese de bilgisayar oyunları tabanlı oyunlar seneler içinde gelişimlerini sürdürmeye devam edecektir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.