YÜZ MASKELERİ İLE CİLT BAKIMI

YÜZ MASKELERİ İLE CİLT BAKIMI

Yüz cildine aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle uygulanan ve gereken süre boyunca yüzde kaldıktan sonra bol temiz suyla yıkanarak temizlenen yüz maskeleri cilde parlaklık, yumuşaklık ve gençlik katıyor. Hemen tamamının içeriğinde büyük oranda su bulunan bu maskeler cilde sürüldüğünde suyun uçmasına, cildin serinleyip rahatlamasına ve gözeneklerin büzülmesine yol açıyor. cilt maskesi çıkarıldığı zaman ise kan damarları genişliyor ve cilt daha pembe bir görünüm alıyor. Damarların genişlemesi alt deriye bolca kan gitmesini sağlarken gözenekler kapanıyor ve cilt belirgin bir biçimde güzelleşiyor. Cildi çalıştıran ve canlandıran bu maskelerin etkisi geçici, fakat keyif verici ve moral düzeltici oluyor. Cildin çok fazla kurumaması için yüz maskelerinin haftada 1 kereden daha sık kullanılmaması gerekiyor.
Belirli aralıklarla uygulanan yüz maskeleri bazı cilt sorunları ile mücadele de başarılı oluyor. Uygulanacak maskenin cilt yapısına uygun olmasına dikkat etmek gerekiyor. Yumuşak ve nemli yapıdaki maskeler kuru ciltlere iyi gelirken, hassas ciltlilerin hafif ve jel kıvamındaki rahatlatıcı maske çeşitlerini tercih etmeleri gerekiyor. Ciltteki yağı emen kil veya çamur ağırlıklı maskeler ise yağlı cilt yapısına sahip olanlara öneriliyor. Maskenin yapacağı etkiyi cilt yapısına uygunluğu, içerdiği maddeler, uygulanma şekli ve ciltte kalma süresi belirliyor. Cilt maskeleri genelde yüzde 15-30 dakika süre boyunca tutuluyor. Doğru bir maskeyle cilt bakımı için ürünün temizlenmiş cilde ve bıçak sırtı kalınlığında uygulanması, yüzde kaldığı sürece hiç konuşulmaması ve mümkünse sırtüstü yatılması gerekiyor. Yüze uygulanan maskeler, maskenin türüne göre temizleyici, besleyici, arındırıcı ve nemlendirici etki yapıyor.
Yüz maskeleri evde hazırlanabileceği gibi dışarıda hazır olarak satılanları da mevcut. Evde ekonomik bir şekilde hazırlanabilen yüz bakım maskeleri meyveler, sebzeler, bitkisel yağlar gibi malzemeler içeriyor ve her biri ciltte farklı olumlu etkiler sağlıyor. Cildi daha sıkı, temiz ve ferah bir hale getiren; dinlendiren ve canlandıran bu maskeler ayrıca stres azaltıyor ve sağladıkları da geçici de olsa iyi görünüm dolayısıyla kişiye moral ve keyif veriyor. Nemlendirici ya da güncel tedavilerden daha kalın bir yapıya sahip olan cilt maskeleri, dolayısıyla daha fark edilir bir etkiye yol açıyor. Çevreden kaynaklanan çöküntüler ve ciltte birikmiş olan kirler de cilt bakım maskeleri yardımıyla ortadan kalkıyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.