Yurt Dışından Alışveriş Yapma İpuçları

Yurt Dışından Alışveriş Yapma İpuçları

Gezindiğimiz sitelerde Bir çok yurtdışı internet sitesinin reklamlarını görmeye başladık. Bunlardan bazıları amazon, ebay, dealextreme(dx).
Peki bu sitelerden alışveriş yapmak için nelere dikkat etmek lazım?.
Öncelikle Alıcağınız ürünün kargosunun bedava olması oldukça önemli. Bedava kargolu ürünlerde Free Shipments Logoso olur ve Türkiye ye gönderi varmı bunuda kontrol etmeniz lazım. Henüz amazon ve ebay den bir alış veriş tecrübem olmadı fakat en son dx(dealextreme) sitesinden alış veriş yaptım bu tecrübemi sizlerle paylaşacağım.

Dealextreme sitesindeki tüm ürünlerde kargo bedava Türkiye’ye satışı var ilk iki şartımızı yerine getiren bir site. Özellikle google chrome sayfa dilini çevir seçeneğiyle sayfayı türkçeye çevirip daha kolay kullanabilirsiniz.
Sitede Binbir çeşit ürün var fakat ürünlerin fiyatının çokta ucuz olduğu söylenemez, ama model çeşitliği çok fazla bu açıdan tercih edilebilir.

Peki Ürün alacaksınız ödemeyi nasıl yapacaksınız? Öncelikle Dünyanın en çok kullanılan ve güvenilir olan Paypay ödeme sistemine üye olmanızı tavsiye ederim. Bu araya üye olup kullanıcağınız bir Kredi kartı tanımladıktan sonra ödemelerinizi girdiğiniz internet sitelerinde sadece paypal şifrenizi girerek yapabilirsiniz. Yani böylelikle alışveriş yaptığınız siteye güvenmiyorsanız kredi kartı bilgileriniz internet sitelerine vermiyor sadece paypala veriyorsunuz.

Dealextremeden alışverişte dikkat edilecek noktalara gelelim. Dealextreme aldığınız ürünü yolluyor fakat ürün bedeli 15 doların altındaysa size herhangi bir kargo takip numarası vermiyor. Çünkü 15 doların altındaki ürünler posta yoluyla gönderiliyor ve takip numarası mevcut değil. Buna dikkat etmeniz lazım. İlk alış veriş tecrübemde almış olduğum ürün yaklaşık 70 gün sonra elime ulaştı. Evet yanlış duymadınız ufak bir ürün 70 gün sonra elime ulaştı. Ulaşıp ulaşmacağını test amaçlı fiyatı düşük bir ürün almıştım. Site yetkilileri 30 gün içerisinde ulaşacağını bildirselerde 70 gün beklemek zorunda kaldım hatta ümidi kesmiştim.

Ürün elime geldiğinde herhangi bir sorun yok ama bozuk çıksaydı ne yapcaktım bilmiyorum tamire gönderir seneye alırdım heralde.

Yine yurtdışından alış veriş yaparken aldığınız ürün bedelinin 75 euroyu geçmemesi gerekiyor yoksa gümrükte vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bunların yanı sıra cep telefonu gibi alışverişi yasak olan ürünlerde pasaport kayıt zorunluluğu olduğu için gümrükte takılı kalıyor.

Umarım Faydalı olmuştur. ModaYı SEV

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.