Yün Cami Halısı

Yün Cami Halısı

Yün Cami halısı

Cami halısı oldukça önemli bir iştir. Çünkü cami zeminleri oldukça geniştir. o zemini doğru halıyla kaplamak gerekir. bu bağlamda *cami halısı ile ilgili size bilgiler vereceğiz

Halıcılık Manisa’da yüzyıllardan bu yana faaliyet göstermektedir. Orta Asya’dan Anadolu’ya getirilmiş ve Selçuklular sayesinde daha çok yaygınlaşıp bu sırada Manisa’nın Demirci ilçesine getirilmiştir.

YÜN CAMİ HALILARI

Yün cami halısı diğer halılara nazaran daha sağlıklı olduğu için tercih edilir. Yün halılar kullandıkça parlar, üzerinde koku oluşturmaz, sağlam olduğu için daha dayanıklıdır. Yün halılar diğer halılara kıyasen ateşe maruz kaldığında alev alma riski daha azdır, geç tozlanır, temizlenmesi daha kolaydır. Bu nedenlerden dolayı Cami halısı yün olursa uzun yıllar kullanılabilir. Yün halılar uzun yıllar ilk günkü gibi renklerini korurlar.

Cami halısı seçimi yaparken alev almazlık standartlarına uygunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Cami halısının alev almazlık seviyesi; halının yapımı esnasında kullanılan elyaf, hav sıklığı, kullanılan yapıştırıcı malzemeler, dokumasından etkilenir. Alev almama özelliği; halının tutuşma hızı, yayılması ile ilgilidir. Alev almazlık yanmazlıkla karıştırılmamalıdır. Yanmayan halı yoktur. Cami halılarını seçerken halının alev almazlıkta kullanılan maddeleri bilmesi veya üretici firmadan bilgi alınması gerekir.

AKRİLİK CAMİ HALISI

Cami halılarında akrilik halının tercih edilmesi; halı, güveye ve kimyasal maddelere dayanıklı olması, kolay yıkanması, güneşe ışığına ve küflenmeye dayanıklılığı, kullandıkça yüzeyin bozulmaması, Cami halılarında ayak ve diz izi yapmaması, keçelenmemesi, renklerinde solma olamaması, güve yememesi( yün olmadığı için), ıslak bırakılmadıkça altmış beş yıla kadar dayanabilmesinden dolayıdır. Cami halısında, secde edilen yerler ve ayak basılan yerlerde basıklık olmaması önemlidir. Akrilik halı esnek yapıda olduğu için iz yapmaz.*Cami halısı, dikkat dağınıklığına neden olmasın diye sade desenlerde üretilir. Akrilik halı yumuşak olduğu ve koku yapmadığı için akrilik halıda daha rahat ibadet yapılır. Cami halılarının yün ve akrilik tercih edilmesi uzun ömürlü ve kalitesi yüksek olmasıdır. Camilerin dekorasyon uyumu önemli olduğu kadar halıların deseni ve renkleri de önemlidir. Çünkü cami halısı caminin farklılığını ön plana çıkartır.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.