Saçlarım yağlanmasın artık :(

Saçlarım yağlanmasın artık :(

Sizde mi yağlı saçlardan bıktınız. O halde yazımızı okuyun

Yağlı diye bir şey kesinlikle yoktur, çünkü saçlı deri yağlıdır ve bu yağ da saçları  yağlandırır.

Saçlar neden yağlanıyor?

diye bir şey kesinlikle yoktur, çünkü saçlı deri yağlıdır ve bu yağ da saçları  yağlandırır. Düz saçlı kimselerde saçlı deriden salgılanan yağ gün içinde saçlara hızla yayılıyor, fakat çok kıvırcık saçlı kişilerde yağ saçlara doğru az yayılıyor. Daha çok düz saçlı olan Asya ırkında saçlar genellikle düz olduğundan dolayı yağlanma problemi daha çok rastlanırken iken, siyahi kimselerin saçları daha kıvırcık olduğundan çoğunlukla kuru olur.

Peki Yağlı saçlar nasıl tedavi edilmelidir?

Özellikle yağlı saç derisinin, sağlığını kazanması için kullanılacak şampuanın çok dikkatli seçilmesi lazım. Yağlı saçı tedavi etmenin yolu saçlı derideki yağı uzaklaştırmaktır.
Yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar, yağı arıtmak için ağır surfaktanlar içerirler. Surfaktanlar yağı ve sudaki kiri uzaklaştırırlar.

Saçlarımızı hangi sıklıkla yıkamalıyız?

Bir çok kişi şampuanların saçlı deriyi değil saçları yıkadığını düşünmektedir. Aslında şampuanlar saçlı deriyi temizlemek ve saçın sağlığını korumak için üretilmişlerdir. Bu nedenle şampuan seçimi saçlı deriye göre yapılmalıdır.

Yağlı saçın çok sık yıkanması, aslında saç derisindeki yağ hücrelerinin daha fazla çalışmasına , bu da daha fazla yağlanmaya neden olabilir . Aşırı yağ salgısı olan saçlar bir günde , veya birkaç saatte yağlanabilir. Ama kesinlikle saçlar günde bir kere den fazla yıkanmamalı, hatta yıkama sıklığını gün aşıya çekilmeye çalışılmalıyız. Saçlarınızı her gün yıkayacaksanız her gün kullanılan çok yumuşak bir şampuanla birlikte; haftada bir kullanmak üzere derin temizleyici özelliği olan bir şampuan kullanmalısınız.

Yağlı saçları nasıl yıkamalıyız?

Aşırı yağlı saçları yıkarken saçlar şampuanlanmadan önce saçlı deriyi iki kez yıkamak gerekebilir. Hastaya şampuanın köpürmeye başlamasının, saçlı derideki yağın uzaklaşması anlamına geldiği anlatılmalıdır. Bazen saçlı deri çok yağlı olduğunda, yağlar deriden uzaklaştırıldığı için köpürme olmayacaktır.
Saçı uzun olan bayanlar şampuanı saçlı derilerine saçlarını tepede toplamadan uygulamalı ve parmaklarla saçlı deriye masaj uygulanmalıdır.

Yağlı saçlar için ne tür şampuanlar kullanılmalı?

Saç bakım ürünlerinin saçı yağlandırmadan, saçın dokusunu geliştirip, kırılmasını ve derinin de kurumasını önlemesi, nemlendirici etki yaratması gerekir. Şampuan seçimi diğer önemli faktördür. Çeşitli saç tiplerine göre üretilen farklı şampuanlar vardır. Yağlı saçlar için olan şampuanlar az nemlendirici ve kuvvetli şampuanlar içerirler. Ürün seçerken , yağ ,silikon , lanolin içermeyenleri tercih ediniz.

Saç kremi kullanımı gerekli mi?

Saç kremi ve içerisinde nemlendirici de bulunduran ikisi bir arada ürünleri yağlı saçlarda kullanmayınız. Zaten yağ en iyi koruyucudur. Saça sürülen nemlendiriciler, sadece deriden salgılanan yağın kolayca saçta yayılmasına neden olur. Eğer muhakkak saç kremi kullanılacaksa; yıkamadan sonra, çok hafif bir saç kremi sadece saç uçlarına kullanılabilir.

Saçlarımızı nasıl şekillendirmeliyiz?

Saçı sık fırçalamak ve taramakta saçların yağlanmasını hızlandırır. Fırçalama işlemi yağ bezlerini de aktifleştirir. Ayrıca saçlar mümkün olduğunca az toplanmalıdır.

Ayrıca saçların kolay şekil alabilir şekilde kesilmesi de saça yapılan işlemleri azaltacağından yağlanmayı azaltır. Örneğin perma yapılması, saçları kabartarak saçlı deriden uzaklaştırdığından, saçların yağlanmasını azaltır.

Yağlı saçların zararları nelerdir?

Aşırı yağlanmayı engellenmezseniz saçlarda dökülmeye yol açabilir. Ayrıca pitrosporium denen ve saçlı deri de bulunan bir mantarın sayısını arttırarak saçlarda kepeklenmeye ve de seboreik egzamanın ortaya çıkmasına veya alevlenmesine neden olur. Bu nedenle yağlanmanın engellenmesi saç ve saç derisinin sağlığı açısından önemlidir.

 

 

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.