Windows 8’in Açtığı Telefon Rekabeti

Windows 8’in Açtığı Telefon Rekabeti

Windows 8 piyasaya bomba gibi girdi. Tabletler, bilgisayarlar, hatta ve hatta telefonların bile işletim sistemi yerini alan Windows 8 büyük bir rekabeti de başlatmış durumda.

Win8’in açtığı en büyük rekabet ise HTC’nin W8 işletim sistemli telefonu 8X by HTC ve yine W8 işletim sistemli Nokia Lumia 920. Bir çok özelliğiyle iki telefonu da inceleyeceğiz.

Ekran boyutlarına baktığımızda Nokia Lumia 4.5″ ölçüsünde. 8X by HTC ise 4.3″ ölçüsünde. Nokia Lumia’nın burada bir nebze üstünlüğü bulunmakta. 8X by HTC telefonu 10.1 mm inceliğinde iken, Lumia 10.7 mm inceliğinde. Ayrıca 8X 130g iken Lumia 185g ağırlığında.

Ana kameralara baktığımızda ise iki telefonda 8MPlik kamera kullanmış, bu da 3264 x 2448 piksellik bir çekim yaptığını anlatmakta. Ara (ön) kameralara baktığımızda ise 8X by HTC 2.1 megapiksellik kamera kullanıyor iken Nokia Lumia 1.3 megapiksellik bir kamera kullanmakta. Burada 8X by HTC’nin üstünlüğü bulunmakta

Lumia ve 8X hemen hemen kafa kafaya gidiyorlar. RAM boyutlarını kontrol ettiğimizde ise iki telefon da 1GB RAM kullanmakta. 1GB RAM bir telefon için oldukça iyi ancak Windows 8 işletim sistemli uygulamların ve oyunların nasıl çalıştıklarını bilmiyoruz. 1GB RAM, Android uygulamaları için çok iyi bir RAM görevi görüyorsada Windows 8 için pek bir şey diyemeyeceğiz. Ayrıca Lumia 32GB dahili hafızaya sahipken 8X by HTC’nin 16GB dahili hafızası bulunmakta. İki telefonunda bu konuda bir dejavantajı bulunmakta. Genişletilebilir hafızaya sahip değiller.

Bataryaları kontrol ettiğimizde ise 8X by HTC 1800 mAh değerinde bir batarya kullanıyorken, Lumia’nın 2000 mAh değerinde bir bataryası var. Lumia burada bir üstünlük kurmuş durumda. Ve bu yer çok önemli çünkü yüksek RAM’li bir telefonun RAM’i zorlanacaksa yüksek bir bataryaya da sahip olmalıdır.

İki telefonu geniş geniş inceledik. Yazıyı detaylıca okuduktan sonra nerede, hangi telefonun daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz. Bol teknolojik günlere.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.