Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi için uygulanacak adımlar kişiye özel olmalıdır. Çünkü vajinismus kişinin elinde olmadan irade dışında gelişen durumdur. Bu yüzden her kişinin korkusu, endişesi eşiyle olan durumu farklı olabilmektedir. Burada kişinin neden, niçin korktuğu anlaşılmalı, bunun neden yanlış olduğu anlatılmalıdır. Kişinin bu korkuyu atlatılmasına yönelik, yanlış bilinen bilgiler düzeltilmelidir. Birçok merkezde farklı tedavi şekilleri olabilmektedir. Bu tedaviler genel olarak kişinin niçin neden korkusunu yenmesine yönelik tedavilerdir. Vajinismus hastalarının tedavilerinde oldukça güncel ve bilimsel yöntemler olan “bilişsel, davranışsal terapiler” ve “sistematik duyarsızlaştırma tedavileri” uygulanmaktadır.

Gerekli durumlarda hipnoterapiler ile hastaların tedavi süreci hızlanabilmektedir. Vajinismus tedavileri standart şekilde olmayıp tamamen kişiye yönelik özel bir takım protokollerden ibarettir. Terapi programı duygusal ve fiziksel teknikleri içermektedir. Çiftin terapi sürecine birlikte katılmaları daha iyi sonuçlar verecektir. Çoğu kez vajinismus çok derinlere kadar uzanan ciddi bir problemdir. Her ne kadar evlilik süresince bu problem ile yüzleşilse de problemin nereye kadar indiğini yani nereden itibaren başladığını kesin olarak bilmek mümkün değildir. Tedavide başarıyı ve tedavi sürecini etkileyen en önemli faktör “güven” dir. Çiftlerin kendi problemlerini aşmada gösterdikleri kararlılık, inanç ve azim ile birlikte iradeli bir şekilde ev ödevlerini yapmaları, mümkün oldukça rahat, sabırlı olmaları tedaviyi kolaylaştıran ve hızlandıran diğer faktörlerdir. Ev ödevleri egzersizlerin evdeki bir tekrarıdır ve bunda kişinin pratik yaparak kendisini geliştirmesi amaçlanmaktadır.

İlk başta sıkıcı gibi gelse de zaman içinde ev ödevleri daha basit bir hale gelerek “ev oyunları” şekline dönecektir. Vajinismus tedavisi doğru bilgi ve teknik gerektiren bir süreç olduğundan dolayı yapılacak olan plan nitelikli bir cinsel terapist tarafından takip edilmelidir.

Koza Psikiyatri & Psikoterapi
Uzm. Dr. DİLARA KARAHAN

http://www.vajinismustedavisi.tk

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.