Unutkanlığa Çare Arayanlar

Unutkanlığa Çare Arayanlar

Yapılan bir araştırmaya göre, kafeinsiz kahve içmek, belleği güçlendiriyor, unutkanlığı azaltıyor.

Uluslararası birçok başarıya imza atmış  Mount Sinai Üniversitesi, günlük hayatımızda kullandığımız bir içeceğin unutkanlık hastalığına çare olabileceğini kanıtladı.

New York’taki Mount Sinai Üniversitesi araştırmacıları, günlük hayatımızda kullandığımız kahvenin beyin hastalıkları veya yaşlanmaya bağlı unutkanlıktan muzdarip kişilerde belleği güçlendirebileceğini ve hatta semptomların ortaya çıkmasını engelleyebileceğini ileri sürdü.

Araştırmalarını fareler üzerinde deneyen Mount Sinai Üniversitesi’nde görevli bilimadamları, Tip 2 diyabeti olan farelerin ilk grubuna kafeinsiz kahve, ikinci gruba ise plasebo verdi.

Bu arada Diyabetin beyinde glikoz seviyesini düşürdüğü için bellek ve diğer beyin fonksiyonlarında gerilemeye yol açtığını belirten bilimadamları, beş aylık kahve tedavisinin ardından ilk gruptaki farelerin glikoz seviyesinde önemli oranda artış olduğunu belirledi.

Araştırmayı yöneten Giulio Maria Pasinetti, Tip 2 diyabet, yaşlanma ve nörodejeneratif hastalıklar gibi nedenlerin yol açtığı bilişsel gerilemenin önlenmesi ve tedavi edilmesinde kafeinsiz kahvenin önemli bir role sahip olduğunu ifade etti.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.