Uçak Oyunları

Uçak Oyunları

Günümüz bilgisayar teknolojisinde birçok oyun oynanmaktadır. Tabi ki birçok farklı kişiye göre farklı tarzlarda oyunlar mevcuttur. Yarış oyunları zekâ oyunları bulmacalar gibi sıralanmaktadır. Bazı oyunlar sadece eğlence amacı dışında eğitici bir yönü de bulunmaktadır. Örneğin uçak simülasyonları oyunun zevk amacı dışında oynayan kişiye uçaklara ait bilgiler öğretmektedir.
Uçak oyunları oyunu yapan kişilerin isteklerine göre gerçeğe yakın olabilir. Çeşitli uçak modellerinin gerçek boyutlarına ve özelliklerine sadık kalarak tasarlanabilir. Kokpit gerçeğe ne denli yakınsa oyunlar da o kadar eğlenceli ve eğitici olur. Bunun yanı sıra bir uçağın çalışırken gösterdiği karakterinde oyuna yansıması önemlidir. Bu konuda misal verecek olursak motoru arkada olan uçakların kalkışlarda daha kısa mesafede kalkması ve yapımcının bunu oyuna yansıtması oyunu nitelikli hale getirmektedir.
Kontrollerin göstergelerin doğru çalışması kullanıcıya yön vermesi oyunu keyifli kılar. Bazı uçak oyunları ise bunlardan tamamen uzak sadece uçağa yön verilerek başka görevler yapılmasını istemektedir. Örneğin bir oyunda savaş uçağı kullanılıyorsa uçağın yönünü ve ateş edilecek noktaları seçmeniz istenir. Ancak amacı uçaklara ilgisi olanlar için bir oyun yapılmak istenirse bu genelde yolcu uçağı olur ve haritalar dünyamız üzerinde gerçek havalimanları kullanılır. Bu uçak oyunları ilk bakışta sadece eğitmek için olduğu düşünülse de gerçeğe yakınlığı doğrultusunda oynayan kişiye zevk vermektedir.
Uçak oyunları genel olarak orta yaşa hitap etse de oyunun başarısına göre daha küçük yaşların oynayabileceği oyunlar ortaya çıkabilir. Ancak gerçeğe çok yakın olan oyunlar uçağa ilgisi olmayanlar için sıkıcı gelecektir. Uçağı indirirken iniş takımlarının açılmasının gerektiğini bilmeyen veya unutmuş olan bir kullanıcı oyunu keyifli bulmayacaktır. Pilot olmak isteyen kullanıcılar ise oyunun tam anlamıyla gerçeğe yakın olmasını dilemektedir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.