Tüp Bebek Tedavisi ve Beslenme

Tüp Bebek Tedavisi ve Beslenme

TÜP BEBEK TEDAVİSİ VE BESLENME

Tüp bebek tedavisinin başarılı olması için tedaviye hazırlanan çiftlerin sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmesi gerekir.

Sağlıklı ve düzenli beslenme tedavinin başarısını olumlu yönde etkiler.

Kilosu aşırı fazla olan çiftlerin tedaviye başlamadan evvel doktor kontrolü ile zayıflamaları gerekmektedir. Fazla kilo tüp bebek tedavisinde başarı şansını olumsuz etkilemektedir. Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftlerin başarılı olabilmesi için doğru ve düzenli beslenmeleri mutlaka gereklidir.

Aşağıdaki videoda ünlü doktor Bülent Tıraş, tüp bebek tedavisinin hangi şartlarda uygulandığını anlatmaktadır

 

Fazla kilonun gebeliğe yapmış olduğu olumsuz etkiler;

Fazla kilo insan sağlığını olumsuz etkilediği gibi insanın yaşam kalitesini de olumsuz olarak etkilemektedir. Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları fazla kilo sorunu yaşayabilir. Baba adaylarında görülen fazla kilo nedeni ile sperm miktarı ve kalitesi olumsuz etkilenebilir. Tüp bebek tedavisine başlayacak olan baba adaylarının kilo vermesi ile sperm miktarı ve kalitesinde artış yaşanır
ve bu sayede gebelik şansı artabilir.

Anne adaylarında ise fazla kilo birçok sorunu da beraberinde getirir. Saç dökülmesi, yumurtlama bozuklukları ve adet düzensizliği olarak sayılabilir. Tüp bebek tedavisine başlayacak bir anne adayında aşırı kilo mevcut ise ilk olarak aşırı kilolardan kurtulması gerekir. Bu sayede tedavinin başarı şansı daha yüksek olur. Şayet anne adayında polikistik over hastalığı mevcut ise ve bu hastalıktan dolayı aşırı kilo almışsa tüp bebek tedavisinden önce muhakkak zayıflaması gerekir. Çünkü fazla kilolardan kurtulmak gebeliğin şansını artırdığı gibi gebelik döneminde ortaya çıkabilecek bazı sorunları da azaltmaktadır.

Tüp bebek tedavisi uygulatacak adaylara öneriler

  • Tüp bebek tedavisinde başarı olabilmek için bol su tüketilmelidir
  • Sigara ve alkol kullanımı muhakkak kesilmelidir
  • Tedavi boyunca yiyeceklerin hazırlanış ve tüketilişine dikkat edilmelidir
  • C vitamini ağırlıklı beslenerek sağlıklı bir gebelik yaşanabilir.
  • Beslenmenin yanı sıra tüp bebek tedavisinde düzenli uyku da şarttır.
  • Tüp bebek merkezi dikkatli seçilmelidir. Tedavinin başarısındaki en önemli unsurlardan biri de tüp bebek merkezinin kalitesidir.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.