Tribal Dövme

Tribal Dövme

Dövme bir sembolü ya da tasarımın basitleştirilip vücuda uygulanmaktır. İlk olarak aşiretler tarafından çıkartılmış ve dünyayı sarsan bir moda, eylem haline gelmeyi başarmıştır.

Dövme uygulanırken çoğunlukla siyah mürekkep kullanılmaktadır. Diğer renkler tek başlarına yeterli başarıya gösteremedikleri için renkli olsalar da dış kısımları belirgin olması için siyah çizim yapılmıştır.

Dovme Tribal DövmeTribal dövmeler çoğunlukla vücudun kaslı kısmına ve belirgin bölgelerine yapılmaktadır. Tribal dövme modeli ilk olarak 1990 yılları arasında Amerika birleşik devletlerinde doğmuştur. Ayrıca popülerliğini gün geçtikçe korumuş ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır.

Bir şekli ve stili tanımlamak için kullanılan dövme pasifik ada halkının geleneksel bir kültürü olmaktadır. Bu halkı takip eden diğer kabiler ise; borneo, polinezya, samoaca, hawaiian tribal desenin çoğunlukla uygulandığı alanlardır.

Tribal dövme uygulanırken genellikle düz siyah renk ile dövmenin dış kısmı kalın bir çizgi ve grafiksel soyutlama tarzında şekiller oluşturulur.

Tribal dövmede kullanılan desenler genellikle;

  • Geometrik çizimler başta olmak üzere,
  • Somut çizimler, yanında soyut çizimler
  • Çiçek figürü,
  • Hayvan figürü,
  • Doğa ve afet olaylar en çoklar arasında yer alanlardır.
  • Tribal modelli dövmeler genellikle aşiret reisleri yaptırılırmış.

Aşiret reislerinin ya da başlarının dışında hiç kimse bu dövme modelini vücutlarına nakış etmeye cesaret edemezmiş. Ama artık günümüzde çoğu kişi tarafından kullanılıyor ve herkes kendi başının aşireti.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.