Şiddet Aslen Nereli?

Şiddet Aslen Nereli?

Aile içi şiddet,okulda şiddet, sokakta şiddet, toplumsal şiddet… Tüm dünyanın ortak sorunu haline geldi şiddet. Şiddete sadece kendi ülkemiz açısından değerlendirecek olursak, Ne kadar da sabırsız bir millet olduk. Değerlerimizden ne kadarda uzaklaştık. Toplumumuza bu kadar yakın olmayan şiddet şimdi hanelerimize yerleşti ev sahibi oldu, bizler misafir olduk. Nedir bu şiddeti kovmanın yolu? Geldiği yere geri göndermenin yolu nedir? Neden ağırlar olduk şiddeti hayatımızın her alanında? Nedir bizi bir birimize düşüren?

Kadına şiddet,erkeğe şiddet, arkadaşa şiddet,komşuya şiddet,öğrenciye şiddet, öğretmene şiddet. Sanki ana haber bültenlerinin konu başlıkları gibi oldu. Her gün bu haberlerin verilmesi, eylemler, yürüyüşler yapılması şiddeti engelliyor mu sizce?

“Şiddet uygulayanlara şu yaptırımları uygulayacağız, bu yaptırımları uygulayacağız, şiddet uygulayan karşısında beni bulur” peki bu söylemler çözüm olacak mı?

Şiddette karşı insanlara şurada şu eğitim verildi diye göstermelik seminerler, toplantılar çözüm oluyor mu? Samimiyetsiz atılan adımlar, ve kaçınılmayan sonuçlar.

Şuçlu birilerini aramak gerekiyorsa, herkes kendinin hakimi olup kendini yargılamalı. Neden böyleyim diye sorabilmeli. Sabırlı olabilmeli olaylar karşısında, hemen öfkelenip bağırıp çağırmak yerine daha sağduyulu yaklaşmayı bilmeli. Şiddeti teşvik eden yayınlar, söylemler her gün anahaber malzemesi yapılmamalı. Artık toplumsal olarak bilinçlenme çabası başlatılmalı. Herkes önce kendinden başlamalı ve şiddeti ait olduğu sonzuluğa geri göndermeli.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.