SESLENDİRMENİN İNCELİKLERİ

  • Yaşam
  • 786 kez görüntülendi

SESLENDİRMENİN İNCELİKLERİ

Seslendirme,  seslendirme sanatçısının bir metne sesiyle hayat vermesidir. Herkes yazılı bir metni yüksek sesle okuyabilir, ama içlerinden çok azı dinleyenlere keyif vermeyi başarabilir. Bir kağıdın üzerindeki yazılar cansızdır. Seslendirildiklerinde ya da yorumlandırıldıklarında hayat kazanırlar. Seslendirilen her parçada seslendirenin yorumu mutlaka olmalıdır. Haber okurken bile seslendiren spiker, habere, yaptığı vurgu ve tonlamalarla bir yorum katar. Ancak haber seslendirme diğer alanlarda olduğu gibi yetenek gerektirir. Haber okuyan spiker tarafını gizleyebilmeli ve objektif bir duruş sergilemelidir. Şiir seslendiren seslendirme sanatçısı ise şiirin duygusunu kendi içinde hissetmeli ve dinleyicilerine de hissettirebilmelidir. Bir kitap seslendirmesi yapan seslendirme sanatçısı ne çok duygusuz ne de aşırı duygulu olmalıdır. Ölçüyü sağlayabilmelidir. Seslendirmenin yapıldığı alanları uzun metrajlı filmler, dizi filmler, reklam filmleri, belgeseller, kitap seslendirmeleri, santral anonsları olarak sayabiliriz. Ancak tabi ki sayılanlar akla ilk gelen seslendirme mecralarıdır, seslendirmenin yapıldığı alanlar bu kadarla sınırlı değildir.

Film ve televizyon seslendirmelerinde çalışan sanatçılar arasında ‘duayen’ olarak gösterilen sanatçıların başında tiyatro ve sinema sanatçıları gelir. Bu sanatçılar yaptıkları seslendirmelerle dinleyicilerini adeta büyülerler. Çünkü bu sanatçılar doğuştan var olan eşsiz bir ses rengine sahiptirler. Bu özellikleriyle diğer sanatçılardan bir adım ödedirler.

Günümüzde seslendirmenin yapıldığı mecralar arttıkça bu alanlarda çalışan, hizmet veren seslendirme sanatçılarının sayısı azalmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için seslendirme ajansları çeşitli yöntemlerle sesi kulağa hoş gelen ve Türkçeyi doğru kullananları seçip uygun seslendirme programlarında kullanırlar. Seslendirme alanında başvuru formları hazırlamak ve bu yönde yetenekli olanları seçerek uygun alanlarda eğitimler vererek profesyonel seslendirme sanatçıları yetiştirilebilir.

Seslendirme ajansları ya da şirketleri müzik,  jingle, ses tasarım, reklam müziği ve tanıtım filmleri konularında hizmet vermektedir. Ağırlıklı olarak seslendirme, müzik  ve video production alanında çalışan şirketler alt yapılarında birlikte çalıştıkları Türkçe seslendirme ve anadillerinde yabancı dil seslendirme yapan ses sanatçıları bulundurmaktadırlar.

Seslendirme kuşkusuz mühim bir iştir. Ancak yapılan seslendirmenin kalitesi de son derece önemlidir. Kalitesiz bir seslendirme hangi alanda olursa olsun dinleyiciyi iter. Özellikle ürün reklamlarında amaç müşteri çekmek olduğundan seslendirmenin kusursuz olması gerekir. Aksi takdirde görsel olarak ne kadar iyi olursa olsun kötü bir ses ya da kalitesiz kayıt müşterinin kulağını rahatsız eder ve müşteri kaybına yol açabilir.

İyi bir seslendirme sanatçısı olabilmek için illa ki tiyatro ya da sinema sanatçısı olmak gerekmez. Cast ajanslarına başvuran seslendirme ve oyuncu adaylarının arasında ekonomist, bankacı, doktor, mühendis, öğretmen ve öğrencilerin sayısı oldukça fazladır. Gereken eğitimi aldıktan sonra bu kişiler farklı seslendirme mecralarında çalışabilecek seviyeye gelirler. Seslendirme hizmetleri bazı kimseler için ek bir gelir kapısı olarak da görülebilir. Sesi profesyonel seslendirmeye uygun olanlar farklı meslek gruplarında çalışsalar da ek iş olarak seslendirme yapabilirler.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.