Sanal Alemde Gerçek Haberler

  • Genel
  • 918 kez görüntülendi

Sanal Alemde Gerçek Haberler

İnternette en çok ilgi gören içerikler hangileri diye düşünürseniz ilk aklınıza gelenler kuşkusuz oyunlar, alışveriş siteleri ve tanıtım siteleri olacaktır. Her ne kadar çok farkında olmasak da aslında sanal dünyada çok sayıda haber sitesi yer alıyor ve bunların büyük bir çoğunluğu yüzlerce ziyaretçi tarafından yakından takip ediliyor.
DyeRz Sanal Alemde Gerçek Haberler

En çok ilgi görenler sıralamasının bir numarasına yerleşemese de internet haber oldukça popüler bir uygulama halini aldı. Artık haberleri internetten okuyan veya izleyenlerin sayısı epey fazla… Bu aynı zamanda ticari bir eylem olarak da algılanabilir. Çünkü haber sitesi formatında olan birçok web adresi, haberden çok reklama yer veriyor. İlginizi çeken bir haberi okumak için en az iki tane reklamı görmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu durum yasa dışı bir suç teşkil etmiyor ancak etik olarak düşünüldüğünde çok da doğru bir yöntem olmadığı aşikar. Elbette web siteleri içeriklerinde reklamlara yer verecektir. Ancak internet haber maksadıyla girilen bir adreste haberden çok reklam ve tanıtımın olduğunu görenler bu durumdan hayli rahatsız oluyor. Üstelik bazı web siteleri bu reklamları çeşitli stratejiler geliştirerek yerleştiriyor. Örneğin su tesisatındaki bir kaçak nedeniyle mağdur olan bir vatandaşın haberinin hemen yanında tesisat onarım firmalarının reklamını görebiliyorsunuz. Ya da kimyasalların sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği şeklindeki haberler veya röportajlar, bitkisel ürün reklamlarıyla kuşatılıyor. Bilinçaltına kolaylıkla yerleşebilen bu ürünler aslında haberlerin inandırıcılığını da sarsıyor.

Sanal alemde gerçek haberler bulabileceğimiz web adreslerin sayısı sandığımız kadar fazla değil. Haber sitesi olarak algılasak da, bazılarında yer alan metinler tamamen reklamların etkisini kuvvetlendirmek amacıyla hazırlanmış veya derlenmiş bilgiler oluyor. Dolayısıyla her web adresi için geçerli olmamakla birlikte, haberlerin reklamlara hizmet ettiğini söyleyebiliriz.

http://www.orjinhaber.com/ haber sitesi ise tarafsız habercilik anlayışı ile dikkatleri üzerine çeken nadir haber sitelerinden biridir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.