Salonunuzu Baştan Yaratın

  • Yaşam
  • 825 kez görüntülendi

Salonunuzu Baştan Yaratın

Her geçen gün yeni çıkan mobilya tasarımları sayesinde evler tekdüzelikten kurtularak farklı görünümlere kavuşuyor. Kimi zaman duvarlardaki klasik fotoğrafların yerini çizimler alıyor, kimi zaman da enteresan kitaplık ve masa tasarımları ile dekorasyonda harikalar yaratılıyor.

Salon düzenlemesi esnasında yerdeki döşeme ve alanın büyüklüğü dikkate alınarak mobilya seçimi yapılması gerekiyor. Bir salonun olmazsa olmazları arasında ise avize, kitaplık, orta sehpa, koltuk ve masa yer alıyor. Tabii ki bütün bunlar kişisel tercihlere göre şekillenebilen tarzları ortaya çıkarıyor.

Dekorasyon yapacağınız alanı vintage, ciddi, eğlenceli ya da geleneksel gibi birçok farklı tarzda düzenleyebilirsiniz. Bu tarzlardan birisini benimsedikten sonra yapmanız gereken birbirine uyumlu mobilya seçimi yapmaktır.

Yüksek tavanlı ve geniş alana sahip evlerde duvar boyunca uzanan kitaplıklar çok hoş durmaktadır. Bu kitaplıklara erişmek için koyacağınız tekerlekli bir merdiven de oldukça güzel bir görüntü oluşturacaktır. Eğer alanınız dar ve daha minik kitaplıklar arasından seçim yapmak istiyorsanız yine önünüzde yüzlerce seçenek bulunuyor. Kitaplıklar; kapaklı kapaksız, ufak ve uzun ya da raf şeklinde çeşitlere ayrılabiliyor.

Salonda bulunan genel aydınlatmanın yanı sıra kimi zaman lokal aydınlatmalara da ihtiyaç duyuluyor. Bu lokal aydınlatmaları nasıl yerleştireceğiniz konusunda henüz karar veremediyseniz size önereceğimiz birkaç alan var. Bunlardan birincisi kitaplıkların bulunduğu bölgedir. Buraya eklenecek olan lokal aydınlatma kitapları daha iyi görebilmenizi sağlayacaktır. Hatta kitaplıkların olduğu bölgeye yerleştireceğiniz bir tekli koltuk size okuma alanı yaratarak keyifli dakikalar geçirmenizi sağlar.

Koltuk takımınızın bulunduğu bölgeye gelecek olan orta sehpa, salonunuzun boyutuyla orantılı olmalı ve geri kalan mobilyalar ile uyum sağlamalıdır. Orta sehpanın yeterli olmadığı alanlar için ise zigon sehpalar kullanılabilir. Yine bir ek aydınlatma olarak ya da genel aydınlatma olarak devasa lambaderler orta sehpaya bakacak şekilde salonun ortasında kullanılarak hoş bir atmosfer yakalanabilir.

Genel aydınlatma için ise avize modelleri arasından seçim yapmanız gerekecektir. Avize modelleri boyut ve tasarım olarak oldukça fazla çeşide sahiptir. Salonun düzenlenme şekline ve tavanın basık ya da geniş olmasına bağlı olarak uygun avize seçimi mühim bir konudur. Çünkü sportif düzenlenmiş bir salonda taşlı bir avize absürt kaçacağı gibi, alçak tavanlı bir bölgeye asılan uzun avize modelleri insanların sürekli çarpmasına sebebiyet vererek sıkıntı yaratacaktır.

Gelen Aramalar:2013 erkek güzeli

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.