Sağlıklı Yaşamanın Sırları

Sağlıklı Yaşamanın Sırları

Başım ağrıyor, karnım ağrıyor, eklemlerim ağrıyor, gastiritim azdı, şekerim yükseldi,  bel fıtığı, boyun ağrısı her konuda bir çok serzeniş artık günümüzde en çok duyduğumuz kelimeler arasına girdi. Eskilerin “Biz sizin yaşınızdayken hastalık nedir bilmezdik. Sizler nasıl gençsiniz” gibi söylemleri sağlıksız yetişen bir topluma dikkat çekiyor.

Gün boyu stresli bir yaşam, sağlıksız beslenme, her yere araçla gitme, yeterli egzersiz yapmama, evlere asansörsüz çıkmama vb. nedenler sağlıksız yaşamın temel dinamiklerini oluşturuyor. Bu tip nedenlerin sonucunda sadece beden sağlığımız bozulmuyor, ruh sağlığımızda bozuluyor. Bu kadar stresli bir yaşantının sonucu hem bedenimizi çökertiyor hem de ruhumuzu.

Hayal edin. Kimse koşuşturmuyor. , depresyon ve kaygı yok. Herkes sağlıklı besleniyor, insanlar çabuk yaşlanmıyor, gençleşiyor adeta. Kronik hastalıklarla boğuşan da yok! Kulağa ne hoş geliyor değil mi? Dünya üzerinde ortalama yaşam süresinin en uzun olduğu yerlerden biri Japonya’nın Okinawa Adası. Bu duyduklarınız film karesi değil gerçek yani. Doğayla iç içe bir yaşam, doğal beslenme de cabası. Kim istemez ki böyle bir yerde yaşamak?

Sağlıklı yaşamak için toplumun düzelmesini ve Okinawadaki gibi bir hayatı beklersek görmeye ömrümüz yetmeyebilir. Bu yüzden sadece kendimizi düzeltmeye çalışarak en azından kendi hayatımızı bir nebze olsun düzeltebiliriz. Stresten uzak sağlıklı bir yaşam dileğiyle. Modayisev

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.