Sağlıklı Bir Uyku İçin

Sağlıklı Bir Uyku İçin

Bedenimizin en temel ihtiyaçlarından biriside uykudur. Diğer yeme içme gibi ihtiyaçlarımıza gösterdiğimiz özeni uykuya da göstermek zorundayız. Uyumak istiyorsunuz fakat uyuyamıyor, yatakta bir sağa bir sola dönüp duruyor ve saatler geçmek bilmiyor mu? O halde uykusuzluk probleminiz var demektir. Yazımızı okuyun.

Uyku Problemi Yaşayanlar

Uykunun vücudumuz, sağlığımız için faydalarını bilmeyen yoktur. Sağlıklı bir vücudun sırrı da sağlıklı uyumaktan geçiyor. Fakat günümüzde pek çok uyku düzenini bozucu etkenle karşılaşıyoruz. Bu etkenlerden uzak kalarak sağlıklı bir uyku düzenine sahip olabiliriz.

Gerek psikolojik gerekse fizyolojik nedenlerden dolayı yaşayan bir çok insan var. Özellikle internet bağımlılığı uyku düzenini bozuyor. Uykusuzluk rahatsızlığı genelde yüksek yaşta kişilerde görünmesine rağmen, internet bağımlısı gençler arasında sıklıkla görülür oldu. Akşama kadar çalışan veya okulda olan gençler akşam eve geldiklerinde vakitlerinin bir çoğunu internet başında geçirmekte bazen internet başında sabahlamaktadırlar. Bu şekilde bilinçsizce internet kullanımı uyku düzenini ve sağlığı bozuyor.

Sağlıklı ve Düzenli Bir Uyku İçin Neler Yapmalı

1. Yatmadan en az 2 3 saat önce bilgisayar kapatılmalı. Mümkünse yatak odasında bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletler bulundurulmamalı.

2. özellikle akşam saatlerinde kafein içeren kahve gibi içecekler tüketilmemeli. Kahvenin yanı sıra alkol ve tütünde kullanılmamalıdır.

3. Uyumadan önce rutin bir düzen oluşturarak aynı şeyler yapılmalı. Örneğin dişler fırçalanmalı,kitap okunmalı gibi, bu şekilde bedenimizi uykuya hazırlayabiliriz.

4. Öğleden sonraları uyumamaya özen gösterilmeli. Öğleden sonra uyunduğunda gece uykusuna dalmakta zorlanabilirsiniz.

5. Gün içerisinde mutlaka egzersiz yapmaya özen gösterin. Bedeniniz biraz yorulduğunda uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

6. Rahat bir uyku için akşam yemeğini fazla kaçırmayın, ağır yağlı ve gaz yapan yiyecekler tüketmeyin.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.