Parkinson Hastalığı Nedir, Neden Olur

Parkinson Hastalığı Nedir, Neden Olur

Parkinson hastalığı tüm dünya genelinde 6 milyondan fazla kişiyi etkileyen önemli bir nörolojik hastalıktır. Adını aynı zamanda bu hastalığı ilk kez teşhis eden doktor olan James Parkinson’dan alan hastalık 1817 yılında bulunmasına rağmen bugüne kadar kesin bir tedavi yöntemi geliştirilememiştir. Vücudun motor hareketlerinden sorumlu olan ve beyinde yer alan sinir hücreleriarasında iletişimi sağlayan dopamin hormonunun az olmasısonucunda bu hücrelerin arasındaki iletişim kopmakta ve hastalığın evrelerine bağlı olarak titreme ve hareket sorunları ortaya çıkmaktadır. Parkinson her ne kadar ölüme sebebiyet veren bir hastalık olarak görülmese de zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmeyen hastalarda Parkinson hastalığına bağlı olarak yaşam kalitesinde düşüşler ortaya çıkmaktadır. Özellikle de hareket kabiliyetinin azalması ve yaşanan yoğun titreme hastaların en çok şikâyetçi olduğu konular arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
Lp6Z3Kx Parkinson Hastalığı Nedir, Neden Olur

Parkinson hastalığınedenleri arasında gösterilen dopamin eksikliği pek çok sebebe bağlı olarak yaşanabileceği gibi hareketsiz bir yaşam sürmek en önemli nedeni olarak gösterilmektedir. Yine daha önce yaşanan şiddetli beyin enfeksiyonları, kullanılan bir takım ilaçların yan etkileri, başa alınan şiddetli darbe ya da darbeler, beyin tümörleri ve kırmızı kan hücrelerinin aşırı derecede yükselmesi de Parkinson hastalığına neden olabilmektedir. Parkinson hastalığı kesin olarak tedavi edilemeyen bir hastalık olsa da yapılan müdahaleler ile hastalığın seyri yavaşlatılmakta ve hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan semptomlar azaltılmaktadır. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi Parkinson tedavisinde de hastalığın mümkün olan en erken evrede yakalanabilmesi büyük önem taşıdığı için Parkinson belirtileri mutlaka bilinmeli ve özellikle de hastalık için yüksek risk grubu içerisinde yer alan 65 yaş ve üstü kişilerde yakından takip edilmelidir.

Parkinson belirtileri genelde ilk olarak vücudun sağında ya da solunda ortaya çıkar. Yine vücutta başlayan titreme Parkinson hastalığının belirtileri arasında bulunmaktadır. Ellerde başlayan titreme özellikle de dinlenme esnasında ortaya çıkar ve bir işle meşgul olmaya başlandığı anda ortadan kaybolur. Yine titreme aynı şekilde bir kolda ya da bacakta, dudakta ve çenede yaşanabilmektedir. Hareket etmede yaşanan zorluklarda özellikle 65 yaş ve üzeri kişilerde Parkinson hastalığını akla getirmeli ve bu ihtimal araştırılmalıdır. Ayrıca koku alma duyusunda yaşanan ani azalma, yürürken normalde iki tarafa sallanan kollardan birinin sallanmaması ya da vücuda sabit bir halde kalması, adım atarken ayağın birini kaldırmakta yaşanan zorluk, yüz mimiklerinin ortadan kalkması, ani baş dönmesi ve bayılma atakları, kabızlık ve kamburlukta Parkinson belirtileri arasında yer almaktadır.

Parkinson hastalığı kesinlikle ölümcül bir hastalık olmamakla beraber hastalığın teşhis edilmesinin ardından hızlı bir şekilde hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan semptomların tedavisine odaklanılmalıdır. Parkinson tedavisi için uygulanan tüm yöntemler hastalık nedeni ile ortaya çıkan belirtilerin hafifletilmesine yöneliktir. Bu nedenle Parkinson tanısının konulduğu hastalarda hemen gerekli ilaç tedavisi başlatılmalı ve rutin doktor muayenesi ile hastalığın süreci takip edilmelidir. Bu konuda www.beyinpilimerkezi.comsitesi en büyük yardımcınız olacaktır. Medical Park hastanesinin Parkinson hastalığının tanı ve tedavisi için uyguladığı tüm yöntemlere detaylı bir şekilde ulaşabileceğiniz site aynı zamanda Parkinson tedavi yöntemleri arasında en etkilisi olarak gösterilen beyin pili ameliyatı ile ilgili olarak ta aklınızda yer alan soruları yanıtlayacaktır. Site içerisinde yer alan bilgilendirici makalelerin yanı sıra aynı zamanda uzman doktorların yer aldığı ve merak edilen soruların yanıtlandığı videoları da izleyebilir, Parkinson hastalığı hakkında gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.