Nostalji Radyo dinlemek geçmişi hatırlıyor

Nostalji Radyo dinlemek geçmişi hatırlıyor

Günümüzde insanlar boş vakitlerini ya televizyondaki dizi ve yarışma programlarını izleyerek ya da internet üzerinden sörf yaparak geçirirler. Ancak yakın geçmişte durum elbette böyle değildi. Çok değil, 40 – 50 sene öncesine kadar, boş vakit geçirmenin en büyük kaynağı radyolardı.
Radyo’nun çalışma prensibi aslında çok basittir. Bir verici, ses dalgalarını sinüs dalgalarına çevirir ve bunu yayar; bizim evlerimizdeki cihazlar da havadaki bu sinüs dalgalarını yakalar ve bu dalgaları duyabileceğimiz ses dalgalarına çevirerek bizlere verir. Ancak bu ses dalgalarını bölgesel bazda yayabilmek için çok büyük ve çok karmaşık vericilere ihtiyaç duyulur. Bu da, radyoların daha çok bölgesel bazda kalmalarına, ulusal baza ulaşamamalarına neden olmuştur. Günümüzde bile çok az sayıda ulusal radyo kanalı bulunmaktadır.
Bahsi geçen cihaz Türkiye’ye ilk geldiğinde ise, biri uzun banttan diğeri kısa banttan olmak üzere yayın yapan iki adet kanal bulunuyordu. İlerleyen dönemlerde TRT’nin kurulması ile birlikte ulusal yayın yapılmaya başlandı. Bu dönemde insanlar bu cihazı sadece eğlenmek için değil, ülke ve dünya gündemini de öğrenmek için kullanıyordu. O dönemlerin en çok kullanılan deyimi idi “Ajansı dinlemek”.
Günümüze geldiğimizde ise artık önemini büyük oranda yitirse de, özellikle arabalarda uzun yolculuklar da, ya da çalışırken arkada dinlenen müziklerin kaynağı olan radyo halen varlığını sürdürmekte. Aslına bakılırsa bunun en büyük nedeni, radyo kanallarının gelişen teknolojiye ayak uydurabilmeleridir. Günümüzde insanlar günlerinin büyük bir bölümünü; gerek işte gerekse de evlerinde boş vakitlerinde bilgisayar başında geçirir. Bu nedenle birçok kanal, artık sadece klasik radyo yayını dışında internet üzerinden de yayın yapmaya başladı. Artık hemen hemen her kanalın kendine ait bir internet sitesi bulunmakta ve Radyoların bu internet sitelerine girdiğinizde Radyo Dinle seçeneğini göreceksinizdir. Bu linke tıklayarak istediğiniz kanalı rahatlıkla dinleyebilirsiniz.
Elbette internetten dinlemek eski tadı vermeyecektir. Kısa bant yayını yapan bir radyoyu dinlemenin en iyi yolu, hiç kuşkusuz ki bir nostalji radyo ile dinlemektir. Seslerdeki o hafif cızırtı ve pürüzsüzlük hiçbir şeye değişilmez. Ancak günümüzde bu cihazlar artık sadece antikacılarda yüksek fiyatlar ile bulunabiliyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.