Nişan Töreni

Nişan Töreni

Çift evlenme kararı aldıktan ve aileler de bu ilişkiye onay verdikten sonra kızın istenmesi ile evliliğin ilk adımı atılmış olur. İsteme kız tarafında gerçekleşir ve erkek tarafından bir aile büyüğü, ailesinden kızı ister. Kızın ailesi verirse ilişkinin ilk resmi adımı atılmış olur. Günümüzde genellikle isteme ve söz aynı zamanda yapılıyor. Sözlenme çiftlerin birbirine evlilik için söz vermesi anlamına geliyor. İsteme ve söz merasimi geçtikten sonra sıra nişanlanma aşamasına gelir. Nişan hazırlıkları arasında özellikle gelinin nişan sepetim setlerinin hazırlanması da bulunuyor. Geçmişte nişan bohçası olarak bilinen ve hala birçok yörede bu haliyle kullanılan nişan sepetleri gelin ve damat için hazırlanıyor. Nişan sepetleri ailelerin maddi güçleri doğrultusunda çeşitlendirilebildiği gibi, yörelerin gelenekleri de içine konacak hediyelerde önemli oluyor. Nişan bohçası veya nişan sepeti görsel olarak en şık haline getirilmeye çalışılıyor. Evlilik malzemeleri satan dükkanlarda çok farklı konseptlerde hazırlanmış nişan sepeti bulmak mümkün.

Nişan sepeti ve içine konacak nişan hediyeleri belirlenip iletildikten sonra nişan töreni hazırlıklarını tamamlamak gerekiyor. Nişan töreni gelinin ailesi tarafından yapılır. Bu tören aile içinde gerçekleşebileceği gibi bir salonda da gerçekleşebilir. Eğer salonda bir nişan töreni gerçekleşiyorsa bu tam bir düğün provası olacaktır. Nişan töreninde de düğün için gereken her şey uygulanır.

Öncelikle kız tarafı nişanın yapılacağı salonun seçimiyle işe başlar. Salon seçildikten sonra nişan davetiyeleri seçilir ve yaptırılır. Gelinin ve damadın nişan töreninde giyeceği giysiler ve hepsinden önemlisi alyans seçimi yapılır. Nişan organizasyonu bu işle ilgilenen organizasyon firmalarına verilebilir. Bu durumda aile sadece organizasyon firmasının çalışmalarını takip etmekle yetinir. Organizasyon firması ile çalışmak maliyetli gelirse aile hazırlıklarını kendisi yapar. Nişan pastası siparişi verilir. Nişan günü fotoğraf stüdyosunda fotoğraf çekimleri yapılır ve salona gidilmesiyle nişan töreni başlar. Nişan konuşmasını ve yüzüklerin takılmasını genellikle kız tarafından bir aile büyüğü gerçekleştirir. Nişan törenleri çiftin evlilik yolunda attığı en büyük adımdır. Nişan töreni gerçekleştikten sonra evlilik hazırlıkları hızlanır. Bu noktada nişan hediyeleri çiftlerin evlilik sürecine rahat ve mutlu bir geçiş yapmalarını sağlar. Nişanlılık dönemi aynı zamanda çiftin birbirini ve ailelerini tanıma dönemidir.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.