Modern Dekorasyon Unsurları İçinde Abstract ve Parçalı Tablolar

Modern Dekorasyon Unsurları İçinde Abstract ve Parçalı Tablolar

Bilinen insan duyu organından hiç biri ile algılanması mümkün olmayan, belli bir boyutu, ölçüsü maddesi olmayan,  inançlar ve his ile bilinen olguları ve varlıkları karşılayan kelimeler ve bu kelimelerin ifade ettiği anlam özelliklerine ise soyut ya da abstract adı verilmektedir. Resim sanatında ise soyut doğada var olanı var olduğu dışında ya da tamamen ressamın algısı ile tuvale yansıtılması ile abstract tablo ortaya çıkmakta.

Doğa görselliğine ve gerçekliğine bağlı olmayan soyut sanat akımı, 20. yüzyılın resim ve heykel anlayışı içinde yeni bir dünya görüşü halinde farklı bir imgelenme olarak ortaya çıkmıştır. Bu akım içinde yaratılmış olan soyut tablolar tarihi süreci içinde dünya çapında bilinen ressamlar tarafından çeşitlendirilmiş eserlerdir. Günümüz sanat ve dekorasyon anlayışı içinde her dönem trendi olmayı başaran soyut ve parçalı tablo hemen her stil birlikteliği içinde şıklık sağlamaktadır.

Soyut Resmin Ortaya Çıkışı ve Parçalı Tablolar

Soyut resim kavramını İlk olarak yaratan ve 1910 yılında bu alanda ilk eserlerini üreten Kandinsky, soyut sanatın başlatan ressam olarak tarihe geçmiştir. Bu dönemin anlayışı içinde soyut sanat ile figürsüz sanatı birbirinden ayrıt etmek sorun haline gelmişti. Teorik ve sübjektif anlamda soyut sanatın başlangıcı doğadan olduğu halde gerçekçiliğe aykırı bir görüş içinde gelişmiştir. Son yılların çağdaş dekorasyon anlayışı içinde sıkça kullanılan parçalı tablolar bulundukları alanlara renk ve şıklık kazandırma etkileri ile tercih edilmektedir.

Wassily Kandinsky tarafından doğada mevcut durumda bulunan hareket halinde kuvvetler üzerinde çalışarak maddesel anlamda bilgi artıran bilimin yanı sıra, sanatın görsel dünyanın ardındaki ruhçu manevi güçleri göstermesi gerektiği inancında idi. Resim tarihi içinde Kandinsky ve Kasimir Malevich ile başlayan gerçek anlamda soyut resim günümüzde gelişmiş görsellikler ve değerleri ile duvarları süslemekte.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.