Mental Aritmetik Nedir?

Mental Aritmetik Nedir?

Bu yazımızda mental aritmetik nedir açıklamaya çalışacağız. Mental aritmetik nedir? Nasıl uygulanır? Öğrenmek için lütfen yazımızı sonuna kadar okuyunuz. Mental aritmetik özellikle 5-12 yaş grubu çocuklar için uygulanan bir beyin geliştirme programıdır. Ükemizde Mental Aritmetik sistemini geliştiren ve standardları belirleyen kurum Menar’dır. Çocuğunuzun zihinsel gelişimini ve sıradışı Matematik beceriler kazanmasını istiyorsanız bir mental aritmetik kursuna göndermelisiniz. Mental aritmetik kursları tek bir kurum tarafından yürütülmemekle birlikte farklı firmalar farklı yöntem ve teknikleri kullanarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Hemen hemen her ilde bulunan mental aritmetik kurslarının fiyatı biraz yüksek gelebilir. 240 saat süren kurs kurlar halinde verilmekte ve bir kur ücreti olarak 1000 1500 tl gibi değişmektedir. Kurs veren yerlere göre 2 veya 3 kur olarak düzenlenmektedir.
Mental aritmetikte her çocuğun öğrenme hızı ve becerisi farklıdır. Her çocuk kendi düzeyine göre ilerleme kaydedebilir. Mental aritmetik üstün zekalılar için bir kurs değil her çocuğun alabileceği bir eğitimdir. Televizyonlarda izlediğimiz çocuklar üstün zekalı çocuklar değil sadece eğitim almış çocuklardır. Mental aritmetik eğitiminde abaküs kullanılmaktadır.Abaküs, Menar Mental Aritmetik zihinsel gelişim programının temel aracı olarak kullanılmaktadır.
Peki 12 yaşından büyükler mental aritmetik eğitimi alamazlar mı?  Mental aritmetik eğitimi özellikle 5 ile 12 yaş arasındaki çocukların beyin gelişimine fayda sağlayan bir sistemdir. Hafıza ve zekanın % 75’i 3 ile 7 yaş arasında oluşmaktadır. Zekayla ilgili büyük bir gelişim 5 yaşında tam olarak şekillenmektedir. Öyle ki 5 yaşın altında uygulanan zeka testlerinin sonuçları güvenilir değilken, 5 yaş ve üzerinde uygulanan zeka test sonuçları güvenilirdir. 5 yaş bu anlamda alt sınırdır.12 yaş da genel olarak çocukların ergenlik döneminin tamamlandığı sınırdır.

Peki ergenlik çağının tamamlanması neden önemli? 12 yaşından sonra beyin gelişmiyor mu? diye sorabilirsiniz.
Şüphesiz beynin gelişmesi 12 yaşından sonra da devam ediyor. Ancak ergenlik çağının tamamlanması ile beyindeki plastisite de tamamlanıyor. Beyindeki plastisitenin tamamlanması beyindeki uzmanlaşma, yani ihitisaslaşmanın tamamlanması demektir.

Mental Aritmetikle Çocuğunuzda Ne Tür Gelişmeler Olur?

  • hızlı ve doğru hesaplama ve mantıksal bağlar kurma becerilerini geliştirir
  • daha güçlü bir bellek inşa eder
  • daha uzun süreli dikkati sağlar
  • görselleştirme, tasavvur ve fotoğrafik hafıza becerilerini güçlendirir
  • daha yüksek öğrenme kapasitesi ve öz güven yaratır
  • kavrama hızını ve gücünü arttırır
  • gözlem ve öngörü yeteneğini geliştirir
  • işitme ve doğru sonuç çıkarma becerilerini keskinleştirir

stresi azaltarak öğrenmeyi eğlenceli hale getirir

Mental aritmetik eğitimi alan çocuklar geçtiğimiz günlerde Yetenek Sizsiniz Türkiye adlı yarışmaya katılmışlar ve oldukça başarı sağlamış ve izleyen herkeste hayranlık uyandırmışlardır. Bu eğitimi alan öğrenciler aynı anda birden fazla işede odaklanabilmektedirler. Hem konuşup hem de hızlı bir şekilde işlem yapabilmektedirler. İşte o görüntülerden bir kesit ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.