Maden Suyu Faydaları ve Zararları

Maden Suyu Faydaları ve Zararları

Maden suyu tamamen doğal bir mineraldir. Bunun en basit örneği Erzincan’da ki ekşi sudur.Yapay minerallerin faydasız veya yetersiz kaldığı durumlarda maden suyu bolca tüketilmelidir. İkisi de mideyi rahatladır, ama farklıdırlar birisi doğal,diğeri yapaydır. Bunun sonucunda doğal olan ihtiyaç olmuştur, yapay olan ise tercihtir.

Asitli olarak adlandırdığımız içeceklerde kastedilen, içeceğin içerisindeki karbondioksit gazıdır. Bu gaz dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturur. Burada karbondioksit gazının görevi içimi kolaylaştırmaktır.

İçerisinde barındırdığı zengin kalsiyum ve florür gibi mineralleri sayesinde özellikle küçük yaştakiler, yetişkinlerden daha fazla maden suyu tüketmelidir.

Maden suyunun vücudumuza getirdiği en büyük faydalar, gelişme çağındaki çocukların kalsiyum demir ve çinko ihtiyaçlarını gidermektedir. Maden suyu dişlerin gelişmesini, kemiklerin gelişmesini sağlar

Maden suyu tüketmeyen insanlarda böbrek taşının oluşması daha da kolay olmaktadır.
Hamilelik döneminde kadınların maden suyu içmeleri bebeğin gelişiminde önemli rol oynar.

Maden suyunun içeriğinde; bolca magnezyum, sodyum ve kalsiyum vardır. Kalp enfarktüsü geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü saptanmıştır. Damar sertliğine yol açan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliğinden oluşur. Buna bağlı olarak kalp rahatsızlıklarına iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Magnezyum, sodyum, flor, nitratlar ve kalsiyum maden suyunda bulunan dengeleri ile, ürolojik hastalıkların seyri ve özellikle ameliyat sonrasında çok etkendir. Böbrek taşlarının tekrarlamasını önlemenin en kolay, en pratik ve doğal yolu bu sıvıları bolca tüketmektir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.