Krup Hastalığı Nedir?

Krup Hastalığı Nedir?

Krup sendromu halk arasında “yalancı kuşpalazı” olarak da bilinen, özellikle küçük çocuklarda rastlanılan bir rahatsızlıktır. Çocuğunuz gece öksürerek uyanıyor ve nefes almada zorlanıyorsa bu rahatsızlık “krup sendromu” belirtisi olabilir. Kış aylarında yaygın olarak görünen krup rahatsızlığından basit önlemler alarak çocuğunuzu koruma altına alabilirsiniz.

Krup hastalığı tanımı: Bakteri, virüs ve alerjik sebeplerle ortaya çıkan,genellikle gırtlak ve ses tellerinin kızarıp şişmesiyle, nefes almayı güçleştirerek yoğun öksürüğe neden olan bir solunum yolları hastalığıdır.

Krup Rahazsılığı Belirtileri 

Krup hastalığında aşırı öksürük, inceve hırıltılı bir ses vardır ve çocukların durumu genellikle gece uyurken kötüleşir. Hırıltılı soluma, hava yollarının daralması anlamına gelir. Krup kötüleşirken hırıltı azalır. Krup genellikle bulaşıcı bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Virüs genellikle hasta olan kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla havaya çıkan damlacıklarla, ya da direkt temas ederek bulaşabilir. Soğuk algınlığına sebep olan bir çok virüs krupa sebep olmaktadır.

Krupa Karşı Alınacak Önlemler

Aşı uygulaması krup sendromunu önleyebilir. Genel olarak krup viral bir enfeksiyon olduğundan etkene yönelik bir tedavi şekli yoktur. Ancak bazı yöntemlerle hasta çocuk rahatlatılabilir. Öncelikli olarak nemli hava, ve buhar verilebilir. Serin gecelerde pencere açılıp çocuğun dışarının havasını soluyarak da çocuğun rahatlaması sağlanabilir.

Ateş varsa,çocuğa uygun ateş düşürücüler verilebilir.Çocuk dik pozisyonda otururken  daha rahat nefes alacaktır. Çocuk ağlayıp heyecanlanınca solunum sıkıntısı artacağı için, öncelikle aile sakin olmalı, çocuğun da sakinleşmesine yardımcı olunmalıdır. Bol sıvı verilmesi uygundur. Bu önlemlere rağmen rahatlamayan çocuklarda mutlaka hastaneye başvurunuz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.