KIZLARA VERİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ İSİMLER

KIZLARA VERİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ İSİMLER

İslam dininin gereği olarak, bir bebeğin dünyaya gelmesinden sonra anne-babaların yerine getirmesinin sünnet olduğu belirtilen yedi görevden ilki, bebeğin doğumunun yedinci gününe kadar erkek ya da kız bebek isimleri nin verilmesidir. Anne babaların çocuklarına verebilecekleri ilk ve en güzel hediye öncelikle onlara koydukları isimdir.

Peygamber Efendimizin (s.a.s) bebek isimleri verme konusunda ısrarlı tavsiyeleri bulunmaktadır. Zira kendisi İslam anlayışına uygun düşmeyen ve güzel bir anlam içermeyen yetişkin ya da bebek isimlerini değiştirmiştir. İslam inanışında bebeğe isim konulduktan sonra kulağına ezan ve kamet okunması yine Peygamber Efendimizden (s.a.s) gelen bir sünnettir. Bu geleneğin hikmeti konusunda Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “Kimin bir çocuğu olur da, sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okursa, o çocuğa ümmüsıbyan hastalığı zarar vermez (cin zarar vermez) demiştir. Güzel erkek ya da kız isimleri koymanın önemini peygamberimizin şu hadisi ile açıklayabiliriz. “Kıyamet gününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyle ise güzel isimler koyun.” Herkes kıyamet günü Allah’ın görevlendirdiği bir melek tarafından Allah’ın (c.c) huzuruna çağrılacaktır. Hiç kimse kıyamet günü kötü anlam içeren ve Allah (c.c.)’ın hoşlanmayacağı isimle huzura çıkmak istemez. Bu yüzden anlamı çirkin olan isimlerin çocuklara verilmemesi çok önemlidir.

Peygamber Efendimizin (s.a.s) emrettiği islami isimlerin bazıları; Amine, Asiye, Afife, Azra (veya uzra), Atike, Aliye, Asya, Esra, Esma, Cenan, Celale, Celile, Esel, Feride, Fatıma, Gülsüm, İsmet, İffet, İzzet, İhlas, İsra, Reyhane, Ebrar, Hatice, Hale, Huda, Merziye, Nur, Masume, Mübareke, Cemile, Halime, Hamide, Nergis, Muhaddise, Mansure, Melihe, Meryem, Vecihe, Safiye, Sara, Sıddıka (sıdıka), Susen, Semine, Semin, Setiya, Setila, Havra, Zeynep, Kübra, Rahime, Raziye, Reziye, Naime, Şehribanu, Tuba, Tayyibe, Tahire, Vefa, Zühre, Zekiye, Zehra’dır.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.