Kitabın Mutfak Aşaması

  • Genel
  • 926 kez görüntülendi

Kitabın Mutfak Aşaması

Kitap yazmanın o zorlu sürecini geçirdiyseniz eğer, büyük bir heyecanla basılmış, ciltlenmiş ve okunmaya hazır halini de elinize almak istersiniz. Bu nokta da işini iyi bilen bir basım evine ihtiyacınız olacaktır. Kitap basımı da en az kitap yazmak kadar zorlu bir süreçten geçer.
İlk önce kitabın taslak çalışması ile gittiğiniz bu basım evinde, kitabın ebadına, kâğıdın cinsine, renk ve yazı karakterinin seçimine karar vermeniz gerekmektedir. Size fikir verecek, farklı türde kitaplar elbette ki hali hazır da vardır ve basım evinde size bu konuda danışmanlık edebilecek, profesyonel insanların varlığı da tercih yapmanız konusun da size yardımcı olacaklardır.
Kitabınız; dizgi, grafik ve tahsis (düzelti) gibi aşamalardan geçer. Dizgi: Dilbilgisi kuralları, kitabınızı yazdığınız hedef kitleye uygunluğu, kitabın türü gibi alt başlıkların düzenlenmesi sonucu tipografi kullanılmasıyla yeniden düzenlenerek yazılması işlemidir. Dizgi aşamasından sonra varsa kitabınızın resim, fotoğraf, illüstrasyon ve renklendirme aşamasında grafik tasarım belli ilkelere göre yapılandırılır. Tahsis aşamasında yazıların çıktısı alınır ve yayın evlerinin düzeltmeni, hataları kalemle belirtir. Hatalı bölümler bilgisayar ortamında tekrar düzenlenir.
Tasarım aşaması tamamlanmış olan kitabınızı, basım aşamasına hazırlamak için baskı kalıbı hazırlanır. Baskı kalıbı sayfaların, filmlerinin şeffaf görüntülerinin elde edilmesiyle, eğer sadece yazıdan ibaret bir kitap yazmış iseniz ‘aydınger’ adı verilen, şeffaf kâğıtlarla lazer yazıcıdan çıktı almak yeterli olacaktır.
Montaj kitabınızı elde ettikten sonra, ofset matbaaların da sayfa sayfa değil, standart ebatlardaki tabaka kâğıtlara basımı başlar. Bu basım en sık kullanılan ölçü birimi yani ‘forma’ ile basılıyorsa, çok sayfalı basımlar da maliyet açısından uygunluk gösterir. Forma, 1 forma 16 sayfaya tekabül ettiğinden maliyeti hesaplı kılar. Basımı yapılacak işte ne kadar renk kullanılırsa, o kadar ayrı kalıp, forma ve tabaka kullanılır.
Montaj kalıbı tamamlanmış işte ise sıra, Ozalit Prova Montajına gelir. Bu işlem ozalit kâğıdı üzerine pozlandırılıp, amonyak buharın da baskı öncesi son kontrolleri için hazırlanır. Ozalit kâğıt forma düzenine göre katlanır. Sayfa numaralarının bir birini takip eden bir düzen de olup olmadığına bakılır ve hata riski en aza indirgenir. Son kontroller yapıldıktan ve kitap basımı izni alındıktan sonra bu kalıp montajlar, metal plakalar üzerine pozlandırılır. Ülkemiz de en çok ofsetler de ozonsal ve tif baskı plakaları kullanılır. Daha sonra bu plakalar, çeşitli kimyasal müdahalelerden geçerek baskıya hazır hale gelirler.
Kitabımız son baskıya girmeden önce, bir de baskı provasına girer ve kitabımızın son şeklini gerek dijital sistemlerden, gerek gerçek kâğıt ve mürekkeple görmemiz mümkündür. Baskının süresini ve kalitesini yapacağınız seçimlerle değiştirebilmeniz mümkündür. Kitabınızın, dış cilt ve korumasını da vernik, lak ve selofan gibi kimyevi aşamalardan geçtikten sonra sağlayabilirsiniz. Bu aşamalar kitabınızı, güneş ışığından, nem ve yağlanmadan korumak için geliştirilmiştir.
Kitabınızın iç baskısı ve kapak kalitesi de tamamlandıktan sonra, kitap haline dönüştürülmesi için bazı işlemlerden geçer. Kitabınızın sırt bölgesi konikleme adı verilen bir sistemle belirginleştirilir. Kırım makinelerin de kitabınızın iç sayfaları katlanır. Kırım yapılmış formalar bir araya sıralandırılır ve bu işleme harman çekme denir. Kapağı da takılan kitabınız, paketlenmeden önce ağız kısmı traşlanır. Ve son halini almıştır.
Hazırlanan kitaplarınız için sevkiyat irsaliyesi kesilir ve nakil aracına yerleştirilir. Kitabınız artık okuyucunun önüne çıkmaya hazırdır. Geriye bir tek size, emeğinizin tadını çıkartmak kalır

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.