Kış Depresyonu Belirtileri ve Korunma Yolları

Kış Depresyonu Belirtileri  ve Korunma Yolları

Kış Depresyonuna Dikkat

Özellikle ocak ve şubat aylarında çok sık rastlanan kış depresyonuna karşı uzmanlar uyarıyor. Mevsimsel duygu durum bozukluğu olarakta bilinen kış depresyonu bu aylarda sağlığınızı tehdit ediyor.

Kış depresyonu havaların erken kararmasına bağlı olarak sıradan rutin bir düzene girme, fazla aktivitelerde bulunmama, spor yapmama gibi sosyal hayatı kısıtlayan olaylar neticesinde ortaya çıkan psikolojik bir durumdur. Peki kıs depresyonunda mısınız değil misiniz nasıl anlayacaksınız?

Kış Depresyonu Belirtileri

* Genellikle ocak ve şubat aylarında rastlanır.

* Beslenme düzeninde farklılaşma.

* Uykuya aşırı düşkünlük ve uyuduğunda dinlenememe gibi durumlar ortaya çıkar ve sürekli uyuma isteği olur.

* Depresyona yakalanan kişi kendini bir boşlukta ve mutsuz hisseder. Her hangi bir faaliyette bulunmaktan zevk almaz.

* Şekerli ve nişastalı gıdalara düşkünlük artar. Bu gıdalar iyi hissetmeyi sağlayan serotonin hormonunun salgılanmasını artırır.

* Depresyon belirtileri yaz aylarının gelmesiyle azalır ve depresyonda olup olmadığınızı anlamak için bahsedilen belirtilerin 2 kış döneminde tekrar etmesi gereklidir.

Kış depresyonunda mısınız değil misiniz bunu tam olarak bilmek için başka rahatsızlıklarınızında bulunmaması gerekir. Malum ekonomik krizde insanları belirli ölçüde depresyona sokabilmekte yada aile içi problemlerde depresyona girmeye sebep olabilmektedir. Sorunun tam olarak kış depresyonu olduğunun bilinebilmesi için bu tip problemler olmaması gerekmektedir.

Kış Depresyonundan Nasıl Kurtulurum

* En etkili yöntem açık havada zaman geçirmektir.

* Sabah sporlarına başlayabilirsiniz. Yaklaşık yarım veya bir saat sabah egzersizi sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

* Yanlış beslenme alışkanlıklarınız bırakın. Bunun için Beslenmede yanlış bilinenler konumuza göz atabilirsiniz. Yanlış beslenme başlı başına depresyon sebebidir.

* Şekerli gıdaları fazla tüketmekten kaçının. Kısmet mutluluk hormonu salgılatsa da daha sonra durum daha kötüye gidebilir.

* Kırmızı ve turuncu meyveler tüketmeye ağırlık verin. Kırmızı ve turuncu meyveler sizi daha mutlu edecektir.

* Bol bol sebze tüketin ve yapay tatlandırıcı gıdalardan uzak durun.

Sağlıklı güzel günler dileriz. Modayisev.COM

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.