İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

İncir kurusu ve yaşı olan bir bitkidir. İncir, dünya üzerinde en fazla faydası olan hem yaş olarak hem de kuru olarak tüketilmesinde hiçbir mahsuru olmayan bir bitkidir. Bir çok hastalığın tedavisinde ilaç gibi kullanılan ve uzmanlar tarafından tüketilmesi son derece iyi olan bir besin kaynağıdır.

İncir, hem kuru hem de yaş olarak kolayca tüketilebilen dutgiller ailesine ait olan bir meyvedir. Dünya üzerinde en fazla Türkiye sınırları arasında yetiştirilmekte olan incir en fazla ülkemizde yetiştirilmektedir. Bunun yanında 1300’lü yıllardan itibaren mutfağımızda da şıkça kullanılmaktadır.

Taze incirin 100 gram ağırlığında 63 kilo kalori bulunmaktadır. İncir, A,B1,B2,C vitaminlerine sahiptir. Ayrıca kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, sodyum ve potasyum deposudur. 2 Adet incir bu özellikleri ile 3 kilo süte rakiptir.

Sadece 2 adet taze incir alındığında kalsiyum açıcınsan 1 bardak süte eş değer olarak gösterilmektedir.  Bu nedenle özelikle gelişme çağında bulunan çocukların ve hamile kadınların inciri bolca tüketmelerin onların sağlıklı bir hayat sürmesine olanak sağlayacaktır. Bunun yanında bazı insanların süte karşı alerjisi olduğu düşünüldüğünde sütün en büyük alternatifidir.
İncirin diğer faydaları ise

  • İncir kabızlığa karşı tüketilmesi gereken en önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır. Bunun yanında posası bol olduğundan dolayı kabızlığın giderilmesine de iyi gelir.
  • Yaşlanmak istemiyorsanız mutlaka inciri bolca tüketmelisiniz. İncir anti oksidan özelliği sayesinde hücrelerin genç kalmasını sağlamaktadır.

İnciri tüketmemesi gereken kişiler ise diyabet hastalarıdır. Bunun nedeni incir içerisinde bulunan karbonhidrat ve şekerdir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.