İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

İncir ister kuru olsun, isterse yaş olsun faydaları saymakla bitmeyen bir bitki. Hem yaş olarak hem de kuru olarak rahatça bulunabilen ve tüketilebilen incir, Birçok hastalığa karşıda ilaç gibi geliyor. İncir bitkisinin faydalarını anlatan uzmanlar tüketilmemesi gereken durumları da sıralıyor.

 

İncir, hem kuru olarak hem de yaş olarak tüketilen dutgiller ailesinde yer almakta olan bir meyvedir. Dünya üzerinde en fazla Türkiye’de üretilen bu bitki 1300lü yıllardan günümüze kadar gelen mutfağımızda sıkça kullanılan bir bitkidir.

Taze incirin 100 gram ağırlığında 63 kilo kalori bulunmaktadır. İncir, A,B1,B2,C vitaminlerine sahiptir. Ayrıca kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, sodyum ve potasyum deposudur. 2 Adet incir bu özellikleri ile 3 kilo süte rakiptir.
2 Adet taze incir kalsiyum içeriği açısından 1 bardak süte eşdeğerdir. Bu nedenle özellikle gelişme çağındaki çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ile menopoz sonrası kadınlar için son derece önemli bir meyvedir. Aynı zamanda süt alerjisi olan bireyler için de kalsiyum kaynağı olarak çok güzel bir alternatiftir.

İncirin diğer faydaları ise

  • İncir kabızlığı önler ve kabızlığa karşı korur: İncir posası yüksek bir bitki olduğundan kabızlığa iyi gelir
  • İncir yaşlanmaya karşı korur : Yaşlanmak istemiyorsanız inciri bolca tüketmelisiniz. İncir içerisinde anti oksidan içeren bir bitki olduğundan hücreleri taze tutar

İnciri tüketmemesi gereken kişiler ise diyabet hastalarıdır. Bunun nedeni incir içerisinde bulunan karbonhidrat ve şekerdir.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.