Hastalanmamak İçin Basit Önlemler

Hastalanmamak İçin Basit Önlemler

Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklar kapıyı çalmaya başladı. Özellikle kış aylarında çok sık yakalanılan soğuk algınlığı, grip, zatürre gibi hastalıklara dikkat etmek lazım. Neyse ki bu sene çok güçlü grip salgınları yok. Örneğin Domuz Gribi gibi. Yine de hastalıklardan korunmak için tedbirimizi almamız gerekiyor. Tedbirimizi hastalandıktan sonra değil önce alırsak daha yerinde davranmış oluruz. Ülkemizde genelde hastalandıktan sonra tedbirler alınır, sıcak çorbalar içilir, meyveler bol bol tüketilir, nane limonlar, bitki çayları kaynatılır. Tabi hastalığa yakalandıktan sonra bunları yapmamız hastalığımızı belki 1 2 gün önce iyileşmesini sağlar. Fakat bunları hasta olmadan yaparsak, hastalığa yakalanma ihtimalimiz oldukça düşer.

Hastalıklara karşı inatla mücadele edebilmek için güçlü metabolizma gelir. Peki nasıl sahip olunur bu güçlü metabolizmaya? Her gün yüzlerce haberler yapılır televizyonlarda gazetelerde , şunları şunları yaparsak çok güçlü metabolizmamız olur ,güçlü bir bağışıklık sistemimiz olur, şunlar kanser eder,şunlar kanserden korur. Hatta aynı gün içerisinde kırmızı pul biberin kansere yakalanma riskini artırdığı , başka bir haber bülteninde de kanserden koruduğu haberi yapılmıştı. Maalesef bu kadar bilgi kirliliğinin olduğu yerde insan neye inanacağını şaşırıyor.

Biz sizlere çok uzun uzadıya listeler yapmayacağız. Bir kaç adım da bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz bunu anlatacağız.

1.Her gün mutlaka yürüyüş yapın: Kış aylarının gelmesiyle herkes eve kapanıyor, evden işe işten eve gitmeler başlıyor. Dışarı çıkıp metabolizmamızı hızlandırma, temiz hava almaktan mahrum bırakıyoruz bedenimizi. Tembel bir vücut ise hastalık kapıyı çaldığında pek fazla direnç gösteremiyor.

2.Her gün mutlaka meyve tüketin: Biliyorsunuz ki meyveler C vitamini deposudur. Meyveleri hasta olmadan tüketirsek en azından hastalıklara karşı belirli bir direncimiz oluşur. Başlıca tüketilmesi gereken meyveler; Kivi, portakal,mandalina ve nar. Hemen hemen herkesin evine alabildiği meyveler.

3.İyi Uyuyun: Yorgun kalan bir vücut diğer önerilerimizi ne kadar da yerine getirseniz hastalıklar karşısında çaresiz kalır ve en çok hastalanan kişiler düzensiz uyuyan kişiler olur.

4.Öğün atlamayın: Kış aylarında özellikle kahvaltı öğününü atlamayın ve uzun süre aç kalmaktan koruyun kendinizi. Bazen önemsemeyip atladığınız öğünler vücudunuzu dirençsiz bırakır.

5.Hormonsuz Sebzeler Tüketin: Sebzelerin en iyisi mevsiminde yenilen sebzelerdir. Kışın üretilen sera ürünlerinde bir çok hormon ve tarım ilaçları kalıntıları kalmaktadır. Bu yüzden yemeklerinizde kış sebzelerini tercih etmeniz önemli. Örneğin Pırasa,ıspanak, karnabahar gibi. Domateslerinizi ise yazdan tedarik etmekte fayda var. Tabi Sadece sebze üzerine bir sofra kurulmamalı yeterince protein alımınada özen gösterilmelidir.

Beş adımda sizi hastalıklardan korunma yollarını anlatık. Sağlıklı, hastalıksız , mutlu günler dileriz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.