Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

Gebelik dönemi, kadınların tüm yaşam boyu en sağlıklı beslenmeleri gereken dönemdir. Kadının sahip olduğu beslenme şekli ve düzeni doğacak çocuğun sağlığını çok etkilemektedir. Bu sebeple uzmanlar, hamile kalmadan uzun zaman önce beslenme bozukluğu var ise, bunun düzeltilmesi gerektiğini söylemektedir. Bu hem kendi yaşamınız için katkı olacak, hem de hamilelik boyunca, anne bebek ilişkisi için en yararlı adım olacaktır.

Hafta hafta hamilelik boyunca bazı şikâyetler olabilir. Bunlardan en çok olanı bulantı ve kusmadır. Bu durum beslenme düzeni ile alakalı olabilir. Bu durumda sık ve az porsiyonlarda yemek yemek tercih edilmelidir. Bulantı olmasını sağlayacak yağlı gıdalardan uzak durmalı, ekmekler kızartarak tüketilmeli, beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeği tercih edilmelidir. Sigara bulantıyı tetiklemektedir. Hafta hafta gebelik boyunca mutlu ve huzurlu bir gebelik için sigara ve alkoldan kesinlikle uzak durmalısınız.

Hamilelik boyunca bol bol sıvı tüketilmelidir. Kırmızı etten uzak durulmalı bunlar yerine balık, yumurta, süt ve süt ürünleri tercih edilmeli, sebze – meyve unutulmamalı, baklagiller ve tahıllar hep tercih edilmelidir.

– See more at: http://www.55s.org/hamilelikte-beslenme/#sthash.Ec0kEPIh.dpuf

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.