Hamilelik Döneminde Doğru Beslenme

  • Yaşam
  • 828 kez görüntülendi

Hamilelik Döneminde Doğru Beslenme

Hamilelik döneminde 2 kişilik beslenmeniz gereklidir. Çünkü bebeğiniz gelişmesi için gerekli olan bütün enerjiyi annesinden almaktadır. Doğru bir beslenme ile normal kilolu biriyseniz gebeliğin belirtilerini daha az yaşayabilirsiniz ve tahmini 10 kilo alırsınız. Hamilelik döneminde kadın modası hakkında geniş bilgi için ilkkadin size yetecektir.Hamile kadınların gebe kaldıklarından dolayı beslenme alışkanlıklarını değiştirmesine gerek yoktur. Taze ve bol vitaminli besinler tüketmesi yetecektir. Örneğin hamilelik sırasında yağlı besinler ve hamur işlerini tüketmeniz size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Tabiki bunlarıda tüketeceğiz fakat az miktarda tüketmek gerekir. Eğer fazla tüketirsek aşırı kilo almamıza sebep olur buda gebelik döneminde oldukça zararlıdır. Hamilelik döneminin altın bir kuralı vardır bu kural diyet yapanlar içinde geçerlidir. Gün içinde azar azar ama sık yemelisiniz. Yani öğünlerinizi 6 veya 7 öğüne çıkarın ama her öğünde az yiyin. Bu kuralı aklınızın bir köşesine not edin. Hamilelik döneminde beslenme konusunda en çok işinize yarayacak kuraldır. Anne ve bebek beslenmeleri hakkında daha fazla bilgi almak için ilkanne hamilelik sitesine bakabilirsiniz.

Hazır gıdalardan kaçabildiğiniz kadar kaçın. Taze sebze ve meyve her zaman tercih edeceğiniz besinler olsun. Gebelik döneminde haftada en az 1 defa balık tüketmeniz gerekir. Özellikle omega3 bakımından zengin balıkları tercih edin. Çünkü balık tüketimi bebeğinizin beyin gelişimini hızlandıracaktır. Hamileliğin en önemli kurallarından biride bol miktarda su tüketmelisiniz. Normalde 2 litre su tüketirsek bu hamilelik döneminde 4 litre olmalıdır. Kafeinli içecekler imkanınız varsa hiç tüketmeyin. Alkol kullanılması hamilelik döneminde oldukça zararlı sonuçlar doğurabilir. Gebeliğiniz boyunca süt içmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü süt hem sizin hemde bebeğinizin kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

Hamilelik sırasında diyet yapmak zararlıdır. Eğer normal kilo ile gebeliğiniz başladı ise tahmini 10-14 kilo alırsınız. Şayet gebeliğe başlamadan önce kiloluysanız diyet yapmayın. Beslenmenizi biraz azaltabilirsiniz fakat protein ve vitamin alımında kesinlikle azaltma yapmayınız.

Sağlıklı Zayıflama ve diyet bilgileri için diyetli web sitesini takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.