Gözlük kullanmanın önemi

Gözlük kullanmanın önemi

Güneş gözlüğü takmanın önemi bir hayli yüksektir. Çünkü güneş gözşüğü aslında hiç anlamasakta bizim gözümüzü aşırı derecede korumaktadır. Gözümüz gelen zararlı ışınlaır önleyen güneş gözlükleri bir bakıma gözümüze ciddi fayda sağlamaktadır. Çoğu insan güneş gözlüğü kullanmamaktadır. Hatta çoğu kişi kullandıkları güneş gözlüklerini sadece görüntü için kullanmaktadır. Aslında güneş gözlüğünün sağlıkla ilgili görevleri vardır. Göze gelen ve gözün irisini etkileyen ultraviyole ışıkları engellemektedir. Böylece gözümüz daha sağlıklı oluyor. Daha sağlıklı ve sulanma, kanlanma olmayan bir göz için güneş gözlüğü kullanmaya özen göstermeliyiz. Kullandığımız güneş gözlüğünün markası ve işlevide çok önemlidir.

 

Gözümüzü dikkatli şekilde kullanmalıyız ve özen göstermeliyiz. Gözüne özen göstermeyen insanlar bir yaştan sonra gözünüze müdahale ettirmek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra birçok insan lazerle yakını görememe tedavisi yaptırmaktadır. Çünkü belli bir yaş ortalamasından sonra gözdeki yakın görme oranı düşmektedir. Aynı şekilde uzağı görmede zorlaşmaktadır. Bazı insanlarda yakını görmek zorlaşırken bazı insanlarda da uzağı görmek zorlaşır. Uzağı göremeyenlerde miyop lazer tedavisi gerekmektedir. Uzağı görememede miyop olarak adlandırılmaktadır. Miyopta son yıllarda iyice insanlar arasında fazlalaşmaya başlamıştır. Hatta miyop salgını başlamıştır. Artık birçok insanda miyop vardır. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki insanların hepsi uzağı ve yakını görmek için gözlük kullanmaktadır.

 

Gözlük kullanımının bir hayli arttığı ülkemizde gözlük kullananların sayısı, kullanmayanlara göre çok daha azdır. Gözlük kullanımı o kadar yaygınlaşmıştır ki 30’lu yaşlara kadar inmiştir. Göz ile sorunların bu kadar artmasındaki sebep ise yeni nesilin bilgisayarlarda ve televizyonlara fazla haşır neşir olmalarına bağlanıyor. Çünkü yeni nesil devamlı gözünü birşeye sabit tutarak ve ona saatlerce bakarak geçiriyor. Bilgisayara, telefona, tablete ve bunun gibi birçok elektornil aletlere saatlerce bakan gençler gözlerini çok az dinlendirip fazlasıyla yoruyorlar. Gözün yorulmasına dayanarakta gözde belli başlı kusurlar meydana geliyor. Gözüniçerisinde kızarma oluşuyor. Hatta belli bir süre sonra gözde yaşarma ve kanlanma oluşuyor. Bu süre zarfından sonrada çok dikkatli bakıldığında görülebilecek şeyleri göz çok yorulduğu için tam olarak seçemeyebiliyor. Devamlı bu göz yorulmasına devam edildiği düşünülürse göz artık bu tarz şeyleri seçmekte zorlanmayada alışmaya başlayacaktır. Böylece gözün netliğini yavaş yavaş kaybedebilirsiniz. Gözünüzü işte tüm bunlardan korumak için fazla yormamalısınz ve dikkat etmelisiniz. Gözünüzü bol bol dinlendirmelisiniz. Hatta dinlendirici gözlükler kullanmalısınız.

 

 

 

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.