Göz Kırpmak Beyni Dinlendiriyor

Göz Kırpmak Beyni Dinlendiriyor

Göz kırpmak beynin dinlenmesine yardımcı oluyor!

Gün içerisinde yaklaşık 30 bin kez göz kırpıyoruz. Ve uzmanlar göz kırpmanın beyni dinlendirdiği gerçeğini açıkladılar. Göz kırpmanın bildiğimiz faydaları zaten mevcut. Göz kırpmak gözümüzü kör olmaktan korur, gözümüzü sürekli nemli tutarak kurumasını engeller adeta bir silecek görevi görür. Bu faydalarının yanı sıra her göz kırptığımızda beyin uyuyor, beyne giden kan miktarı azalıyor ve beyin kısa süreli dinlenmiş oluyor.

Bilgisayar ile çok vakit geçiren kişilerde durum tam tersi. Bilgisayar ile çalışırken göz kırma refleksimiz azalıyor ve daha az göz kırpıyoruz ve sürekli ekrana baktığımızdan daha az göz kırpıyoruz farkında olmadan. Daha az göz kırpmak hem gözü hemde beyni yoruyor. Bu şekilde çalışan kişiler diğer işlerde çalışan kişilere nazaran daha çok yoruluyorlar ve kendilerini daha yorgun hissediyorlar. Bilgisayar başında çalışan kişilerin sürekli bilgisayar bakmadan veya ara vererek çalışması ve göz kırma refleksini hızlandırması gerekmektedir. Aksi halde yorgunluk etkilerine maruz kalması kaçınılmazdır.

Belkide yorgun bir gençlik görmemizin nedeni gençlerin sürekli bilgisayar ,tablet pc, telefon gibi elektronik aletleri kullanmasından kaynaklanıyor olabilir. Sağlığınız için teknolojiyle aranıza bir miktar seviye koyun.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.