Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır

Bal lezzetli ve sevilen bir besin kaynağı olduğu kadar sağlık açısından da oldukça kaliteli bir besindir. İslam dininin kutsal kitabı Kuran-i Kerimde dahi balın faydaları ve sağlığa iyi geldiğinden bahsedilmiştir. Ancak günümüzde bal üreticileri tarafından balın özü ile oynanmakta baldan gelecek para uğruna insanların sağlığı ile oynanmaya başlanmıştır. Peki maddi değeri oldukça yüksek olan balın gerçekten kaliteli ve sağlıklı olduğunu nasıl anlaşılır.

Gerçek balın anlaşılması

Gerçek balda olması gereken bir takım özellikler bulunmaktadır balın renginin mat olması, içerisinde beyaz polenler bulunması, bekleyince şekerlenip kristalleşmesi, polifenol maddesinin bulunması balın gerçek bal olduğunun anlaşılması için gerekli özelliklerden bazılarıdır. Bal en doğal tatlandırıcıdır. Uzmanlar gerekirse şekerlerden uzak durulup içeceklere bal koyup öyle tatlandırılması gerektiğine vurgu yapmışlardır.

Balın gerçek bal olup olmadığını bazı işlemlerden geçirerek de anlayabilirsiniz. Balların üzerinde her ne kadar organik yazsa da ne derecede doğru olduğunu bilemeyiz. Balın yanında mutlaka polenini de görün. Ilık bir suya balı koyun bal dibine çökerse anlayın ki o bal gerçek baldır.

Gerçek Bal Nereden alınmalı

Gerçek bal marketlerde ucuz olarak satılan bal değildir.Bu balların ucuz olmasının sebebi içerisindeki katkı maddeleri ile bal şekline sokulmuş olmaları, içerisinde hiçbir besin değerinin olmamasıdır. Gerçek bal arıcılardan gerekirse bal üreticilerinin elinden alınmalıdır.

Gerçek Balın fiyatı nedir

Gerçek Balın fiyatı kilo olarak bakıldığında en az 30 TL den başlamaktadır.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.