Festival Organizasyonu

  • Genel
  • 918 kez görüntülendi

Festival Organizasyonu

Festivaller, özellikle yaz dönemlerinde 7’den 70’e herkesin katılıp, keyifli vakit geçirmesini sağlayan eğlenceli faaliyetlerdir. Ülkemizde çeşitli yörelerde uzun yıllardır sürdürülen festivaller, son yıllarda müzik ve kültür anlamında da yapılmaya başlanmış bunun sonucunda da dünyanın birçok ülkesinden insanların katılımıyla ekonomik anlamda da ülkemize katkısı oldukça fazladır.
UClyI Festival Organizasyonu

Festival organizasyonu için planlama ve yürütme çok önem oluşturmaktadır. Öncelikle festival düzenlenecek il veya ilçenin tanıtımını yapmak, halkını bilgilendirmek ve festivale hazırlamak gereklidir. Bunun için reklam kuruluşları ve medya hizmetleri alınıp tanıtım broşürleri, afiş ve duyurular düzenlenerek, festivalle ilgili tasarımlı ürünler hazırlanıp, insanlar tarafından merak uyandırmak önemli bir etken oluşturur.

Festival alanının seçimi, gelen sanatçılar ve konser biletlerinin satışı, ses, ışık gibi teknik hizmetler festival organizasyonu için dikkatle araştırılıp, özenle seçilmelidir.

Festival alanında olmazsa olmazlardan bir diğeri de gıda ve içecek stantlarıdır. Yeterli sayıda ve bol çeşitli ürün olması, yiyeceklerin taze ve hijyenik koşullarda hazırlanmış olması önemlidir. Festival organizasyonunda aynı zamanda promosyonlu ürünler her zaman katılımı canlandırır.

Bu organizasyonda önemli noktalardan bir diğeri de festivali sunacak kişi veya kişilerin duruma olan yetkinlikleri, iletişim becerileri ve tanınmış kişilerse halkın görmek isteyecekleri kişiler olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü organizasyonu canlı tutmak ve yürütmekte sunucunun katkısı göz ardı edilemez.

Festival organizasyonu başarılı ve ilgi gördüğü sürece uzun yıllar devam edebilmektedir. Bunun için her ayrıntıya dikkat ederek, başarılı ve doğru bir tanıtımla, gerekli ekipman ve personelle uygun bir bütçe planlaması yaparak katılımı sağlamak gerekir. Gelen konukların karşılanması, ağırlanması hem katılımcıların, hem misafirlerin memnun ayrılmaları ileriye dönüklük açısından son derece önemlidir. Bu gibi koşullar göz önünde bulundurulup oluşturulan bir organizasyonun başarısız olması mümkün olmayacağı gibi katılımında tam sağlanacağı düşüncesindeyiz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.