En Uygun Alışveriş Yolu

  • Yaşam
  • 740 kez görüntülendi

En Uygun Alışveriş Yolu

Dünyanın yenilenmesi ve globalleşmenin artması, ihtiyaçların ve taleplerin artmasını, ihtiyaçların ve taleplerin artması arzın ve satın almanın artmasını, bu da tüketimin ve dolayısı ile üretimin artmasını sağladı. Üretimin artması ile bir kısır döngü oluştu ve eşyaların yenilenip tüketilmesi yaygınlık kazandı. Bu durum, kullanım süresinin azalmasına ve kullanımdan çıkarılan eşya kondisyonunun artmasına sebep oldu. Böylece kendiliğinden bir sektör oluştu: İkinci El Eşya

Çıkış noktası, durumu iyi olan insanların kullanmadıkları eşyaları ihtiyaç sahiplerine bağışlamaları olan ikinci el eşya alışverişi, zamanla şekil değiştirdi.

80’lere kadar ikinci el eşya, sadece ihtiyaç sahiplerine verilen eşyalar bütünü olarak algılanırdı. Kullandığı eşyaya ihtiyacı olmayan, o eşyalar yerine yenisini alacak olan insanlar ellerinden çıkaracakları eşyaları ya kendileri ihtiyaç sahiğlerine verir ya da sokağa bırakarak onların bu eşyaları almalarını beklerdi. 80’li yıllarda tüketimin yavaş yavaş boyut değiştirmesi bu durumu da değiştirdi ve ikinci el eşyalar artık satılabilecek türden eşyalar olarak algılanmaya başladı.

O yıllara kadar hali hazırda o güne kadar zaten ikinci el eşya olarak alınıp satılabilen arabaların yanında beyaz eşyalar, ev mobilyaları, elektronik aletler de satılmaya başladı. Bu durum, tüketim ve satın alma alışkanlıklarını bir ölçüde değiştirdi. O günlere kadar ihtiyaç duyulduğunda bir eşyanın sıfırı satın alınırken artık uygun fiyatlarla ikinci el eşyaların da satın alınanbileceği anlaşıldı.

Zaman içinde ikinci el eşya piyasası gelişti ve yeni bir kimlik kazandı. Bu konuda platformlar kuruldu ve kullanılmış eşyalarını satmak isteyenlerle uygun fiyatlara eşya almak isteyenler bir araya gelerek alışveriş gerçekleştirdiler. İnternetin yaygınlaşması ile dijital dünya ikinci el eşya alışverişine çok daha uygun bir ortam hazırladı ve günümüzde geldiğimiz nokta gösteriyor ki; ikinci el eşya piyasası bir hayli büyük.

İkincielesyaalanyer.com, bu konudaki platformlardan bir tanesi. Her çeşit ikinci el eşyanın alınıp satılabileceği platform, aynı zamanda süreçte eve gelip fiyat vererek eşyaları nakledip hizmet veriyor.

İkinci el eşya, fahiş fiyatlara sıfır eşyalar almaktansa uygun fiyatla alınabilecek eşyalar larak düşünülmesi gereken bir seçenek.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.