En İyi İmplant Kanal Tedavisi Sayesinde Dişin Kendisidir!

  • Yaşam
  • 910 kez görüntülendi

En İyi İmplant Kanal Tedavisi Sayesinde Dişin Kendisidir!

Ağızdaki dişsiz bölgeler için günümüzde en iyi çözüm implanttır. İmplantla bu bölgelerde iyi sonuçlar alınabilmektedir. İmplant çözümlü tedavi yöntemlerinde ağızdaki mevcut dişlere bakılarak hastaya bir tedavi planı çıkarılır. Bu tedavi planlarında çoğu zaman hastaların mevcut dişlerinin de çekilmesi gündeme gelmektedir. Peki çekilmesi önerilen mevcut dişlerimiz gerçekten çekilmeli midir? Bu dişleri ağızda tutmanın bir yolu var mıdır?

Bu noktada kanal tedavisine değinilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kanal tedavisi, kan, sinir ve lenf damarlarını içeren ve pulpa ismini alan yumuşak doku bölgesinin ciddi miktarda hasar görmesi durumunda uygulanan tedavidir. Bu tedaviyle bahsi geçen dişin pulpa kısmı temizlenip sızdırmaz ve doku uyumlu malzemelerle doldurulmaktadır. Sonuç olarak, dişin ağızda kalması sağlanmaktadır.

Diş kanal tedavisi yapılarak dişin ağızda kalmasını sağlamak, ağıza fazladan bir daha uygulanmasını azaltacaktır. Bu durum da hastaya hem maddi hem de manevi anlamda kazanç sağlayacaktır. Ancak hekimler bu noktada hem kendi konforlarını düşünerek, hem de tedavi sürecini garantiyi almak adına daha kolay bir çözüm olan implantı önermektedirler. Kanal tedavisi yapılan bir dişin bütün uğraşlara rağmen yine de çekime gitme ihtimali ve komplikasyon oluşma ihtimali bulunmaktadır. İmplant yapmak üzere çekilen dişin çekim sırasında ve sonrasında implant yapılırken komplikasyon yaratma ihtimaline karşılık hekimler yine de bu yöntemi tercih edebilmektedir.

Bu bilgilere istinaden, implantın ikincil bir çözüm olması gerektiği unutulmamalıdır. Yapay olarak ağızda koyulan implantlar hiçbir zaman gerçek dişin yerini tutmazlar. Yazının başında da söylendiği gibi, dişsiz bölgeler için şu anda en iyi çözüm implanttır. Ancak implantın gerçekten ihtiyaç olan yerlere koyulup koyulmadığı hasta tarafından sorgulanmalıdır. Bu noktada kanal tedavisi uzmanı bir hekim tarafından yapılacak muayenede hangi dişlerin gerçekten çekilmesi gerektiği konusunda görüş alınması çekilecek dişlere karar verilmesi açısından olumlu bir yöntem olabilir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.