Emeklilik Hesaplama

  • Genel
  • 1324 kez görüntülendi

Emeklilik Hesaplama

Çalışanlar belli bir yaştan sonra emekli olmanın hayalini kurmaya başlarlar. Ve bu yönde araştırmalar yaparlar. Özellikle yorucu işlerde çalışanlar için bu konu daha da önemli hale gelmektedir. Artık belli bir yaştan sonra ne zaman emekli olabilirim diye düşünmeye başlayan çalışanlar için da önemli olmaktadır.

Çalışanın birisinin emekli olabilmesi için yerine getirilmesi gereken bazı koşullar vardır. Bu koşulların ilki ve belki de en önemlisi ilk kez sigortalı olma tarihidir. İkinci koşul ise çalışanın ilk kez sigortalı olduktan sonra ödenen prim gün sayısıdır. Prim gün sayıları emeklilik hesaplama da oldukça önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı bir ayrıntı olarak prim gün sayıları kadın ve erkek çalışanlarda değişiklik göstermektedir. Herhangi bir kadın sigortalının emeklilik işlemlerinin yapılabilmesi için gereken prim gün sayısı sigorta başlangıcından itibaren 20 yıl olarak belirlenmişken erkek çalışanlarda ise* SSK tarafından 25 yıl olarak belirlenmiştir.

Çalışanlar diye düşünedursun bu konuda iki farklı kademe yürürlükte varlığını sürdürmektedir. Çalışanlar belirtilen koşulları taşıdıkları takdirde emeklilik yaşına göre kademeli bir geçişle emekli olmaya hak kazanmış olurlar. Peki nedir bu iki farklı kademe? Birincisi 1 Mayıs 2008 tarihinden önce ilk kez sigortalı olanlar için baz alınan kanun sayısıdır. İlgili kanun 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu iken bir diğer kanun da 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra ilk kez sigortalı olanların emekli maaşı hesaplama işlemleri için gereken kanun olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’dur.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.