E-ticaretin Artıları Eksileri

  • Genel
  • 981 kez görüntülendi

E-ticaretin Artıları Eksileri

Günümüzde pazarlama üzerine kurulu şirketlerin bir çok pazarlama, satış tutundurma faaliyetlerine bir yenisi daha eklendi.  ‘‘ e – ticaret ’’,  bu yeni pazarlama yöntemi ilk zamanlarında pek tercih edilen bir yöntem olmasa da yavaş yavaş hayatımızın içine sızdı. Yemekten kıyafete, ev eşyalarından elektronik ürünlere kadar aradığımız her şeyi online alışveriş sitelerinde bulabiliyoruz. E-ticaret sitelerinin çok hızlı bir şekilde yaygınlaşması ve popülerleşmesi, e-ticaret sitlerinin kullanıcılara sunduğu bir takı avantajlardan kaynaklanıyor. Bir kere her şeyden önce aradığınız her şeyi bulabileceğiniz online alışveriş siteleri var. Her gün, her saat, dilediğiniz zaman alışverişinizi yapabilirsiniz. Kalabalık alışveriş merkezlerinde kasa kuyruklarında beklemek zorunda kalmıyorsunuz. E-ticaret siteleri bize alıcı olma fırsatı sunduğu gibi satıcı olma fırsatı da sunuyor. Kullanmadığınız ya da satmak istediğiniz ürünleri e-ticaret sitelerinden satabilir para kazanabilirsiniz. Aynı şekilde yine online alışveriş sitelerinden ikinci el ürünleri daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Dünyanın her yerine satış yapabilir, dünyanın her yerinden dilediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz. İnternet sitelerinden satılan ürünler reel bir mağaza bulunmadığı için yani üreticinin kira verme gibi harcamaları kısıldığı için daha ucuza satılmaktadır.

E-ticaret sitelerinin tüm bu güzel avantajlarının yanı sıra bir takım dezavantajları da vardır. Öncelikle online alışveriş sitelerinden aldığınız ürünlere hemen sahip olamıyorsunuz. Ürünün elinize ulaşması için en az birkaç gün beklemek gerekiyor ki ürün yurt dışından ya da uzak şehirlerden satın alındıysa bu süre daha da uzayabiliyor. Kıtalar arası satışı gerçekleştirilen ürünlerin 1 ay gibi uzun bir süreyi bulduğu kargo süreleri olabilir. Ürünü elinize alıp kontrol edemiyorsunuz, deneyemiyorsunuz ve benzeri somut özelliklerini duyularınız ile kontrol edemiyorsunuz. Bu da bazen tüketicilerde hayal kırıklığı yaşatabiliyor. Ürünler ile ilgili sorunların çözümü uzun sürebiliyor. Ve bazen güvenlik sorunları yaşanabiliyor.

Fakat tüm avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurularak bütün markaların günümüz küresel dünyasında bir e-ticaret sitesine sahip olması gerekmektedir. Markalar konu ile alakalı, e-ticaret eğitimi almış uzman kişileri şirketlerinde çalıştırabilirler. Ya da İBS gibi köklü ve uzman eğitim kurumlarına başvurabilir, çalışanlarının eğitim almasını sağlayabilirler.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.