Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

? Nasıl Yapılır?

Son yılların en popüler ve en çok başarı alınmış Dukan diyeti halen popularitesini ve başarısını korumakta. Dr Pieere Dukan tarafından geliştirilen diyet Protein ağırlıklı bir beslenme yöntemi ve hemen etkili ve kalıcı sonuçlar gösterebilen bir diyettir. Çevrenizden duymuş Dukan diyetine başlamayı düşünüyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Önce Dukan diyeti ile ilgili temel bilgileri vereceğiz. Sonra Dukan diyetine nasıl başlanır, başlamak için neler yapmanız lazım bunları anlatacağız.

Dukan diyeti temelde dört aşamadan oluşan bir diyettir. Bu aşamalar : 1.Ataka aşaması, 2. Seyir aşaması,3.Konsalidasyon aşaması 4.istikrar yani kalıcılık aşaması.

Birinci aşama: Atak Aşaması

Bu aşamada diyet çok hızlı kilo verdiren 72 çeşit proteinli besinlerden oluşmaktadır. Örnek verecek olursak; Yumurta, yağsız tavuk, biftek, hindi eti,deniz ürünleri,jambon,yağsız süt ürünleri gibi bol protein içeren ve yağsız besinlerden oluşmaktadır. Öğünlerinizi bu besinlerden oluşturmanız gerekiyor. Bunlara destek olarak şekersiz bitki çayları,yulaf ürünleri ve en az iki litre su tüketebilirsiniz. Evre süreleri herkes için farklılık gösterebilir. Hızlı veya yavaş kilo verme isteğinize göre bu sürede farklılık gösterecektir.Örneğin 10 kilodan az kilo vermeyi hedefleyenler için 3 gün, 5 kilodan az kilo vermeyi hedefleyenler için 1 gün uygundur.

İkinci Aşama: Seyir Aşaması:

Bu aşama hızlı kilo kaybının başladığı evredir. Bu evrede saf protein tüketilmek zorundadır. Bunun için 28 çeşit sebze uygundur. Her öğün bu sebzeler tüketilerek kilo kaybı yaşanır. Bazı günler de sebze ve protein bazı günlerde ise sadece protein tüketilmelidir. Sebze tükettiğiniz günlerde sınırsız sebze tüketebilirsiniz.

Üçüncü Aşama: Konsalidasyon Aşaması

Her gün protein ve sebze yenilebilen aşamadır. Bunların yanı sıra meyve ve tam buğday ekmeği ve peynir(yağsız olmak koşuluyla) tüketebiliyorsunuz. Bu aşamaya geldiniz artık biraz ödül hakkınız. Bunun sonucu olarak birkaç gün karbonhidrat tüketme hakkınız var. Haftada iki öğünde ise artık her şey yemeniz serbest. Fakat fazla abartmamak lazım. Sonuçta hızlı netice almak istiyorsanız iradenize hakim olmalısınız. Diyet irade ve sabır işidir biliyorsunuz.

Dördüncü ve Son Aşama: İstikrar(Kalıcılık) Aşaması

Bu aşamada neyi yemeyi seviyorsanız herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan tüketebilirsiniz. Böyle diyet olur mu demeyin evet dediğimiz gibi her istediğinizi istediğiniz kadar tüketebiliyorsunuz. Tek bir şart var oda haftanın her Perşembe günü sadece protein tüketmeye devam ediyorsunuz. Zaten bu aşamaya kadar vereceğiniz kiloları vermiş oluyorsunuz. Bu aşamada söylenenleri yaparak verdiğiniz kiloları tekrar almamak için uğraşıyorsunuz.

Şimdi Diyet Testinizi yaptırabilirsiniz.

Dukan Diyeti Testi Nasıl Yapılır Tıklayınız

Dukan Diyet Kitabı Satın Al

Gelen Aramalar:dukan diyeti nedir,dukan diyeti

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.