Dövme ve Hijyen

Dövme ve Hijyen

Dövme ve Hijyen Konusu
1990’lı yıllarda yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte, önlem alınmadan ve sağlıksız koşullarda yapılan dövme çalışmaları sonrası ortaya çıkan ciddi sağlık sorunları, dövme yani tattoo sanatının üzerinde uzunca bir süre kara bulutların dolaşmasına neden olmuş, yaşanan sıkıntılar nedeniyle Türkiye’deki dövme sanatına olan olumsuz anlamdaki bakış açısının yıkılması bir hayli zaman almıştır. Sokak sanatındaki dikkate alınmayan önlemler nedeniyle doğan cilt ve ileri derece sağlık sorunları, bu olumsuz süreci bir hayli uzatmış, dövme severlerin bu sanata mesafeyle yaklaşmasına neden olmuştur. Fakat gelişen teknoloji çağının dövme sanatçılarına sunduğu pratik ve hijyenik üst düzey aletler sayesinde söz konusu sorunların önüne geçmek kolay ve güvenilir bir hâl almıştır.

Önceleri yalnızca stüdyo çizimleri için dizayn edilen hijyenik ortamlarla önüne geçilmeye çalışılan küçük çaptaki bu cerrahi operasyonlar, yapılması gereken pansumanların ihmalkârlığı, dövme makinelerinin sağlanmayan hijyenleri ve dikkat edilmeyen birçok unsurun bir araya gelmesiyle yine aynı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Fakat zamanla daha dikkatli ve özen gerektiren bir cerrahi operasyon olduğu algısı yer etmeye başlamış, yer eden bu algı sayesinde neredeyse bütün cilt ve ileri derece sağlık sorunlarının önüne geçilmiştir.
Dövme sanatçıları açısından hallolan teknolojik ve hijyenik teknik donanım ve mekân sorunlarının çözümünün ardından kullanıcıların ihmalkârlığı ortaya çıkmasına rağmen, ortaya çıkan sağlık sorunlarının dövme ustalarından kaynaklandığı düşünülmüştür. Fakat bu noktada kullanıcıların gerekli pansumanları yapmaması; söz konusu cilt ve sağlık sorunlarının tetiklemekle kalmamış, ciddi sağlık sorunlarının doğmasına da neden olmuştur. Pansuman gibi ciddi bir önlemin bile dikkate alınmaması nedeniyle iltihaplanma sonrası ortaya çıkan ciddi sağlık sorunları, dövme sanatçısının çok katı şekilde ortaya koyduğu ve bir program olarak dövme uygulayanlara sunduğu telkinler, dikkate alınmadığı için “sektör” açısından da olumsuz bir algı ve önyargı yaratmıştır. Fakat bilinmesi ve göz ardı edilmemesi gereken husus; önceleri birer önyargı olan olumsuz etkenler, artık teknolojik imkânların sunduğu pratik ve kolay çözümler sayesinde hallolmuş ve söz konusu cerrahi operasyonlar ciddi bir ustalık ve titizlikle uygulamaya konulmuştur.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.