Doktorların görev ve sorumlulukları

Doktorların görev ve sorumlulukları

Doktorların meslekleri oldukça zordur. Hayatımızda önemli bir yer kaplarlar. Herhangi bir sağlık sorunumuz olduğunda hemen doktorlara gideriz. Doktorlar muayene eder, teşhis koyar ve tedavi ederler. Doktorların görevleri oldukça fazladır.

Doktor, öncelikle hastayı muayene eder. Muayene bölümüne alıp hastanın şikayetini dinledikten sonra gerekli kontrolleri yapar. Bu sırada hasta, doktora yardımcı olmalıdır. Şikayetini açık bir dille doğru bir şekilde anlatmalıdır. Hastanın şikayetine göre sırtını ve göğsünü dinler. Tansiyon ölçülür. Şikayete göre kontroller yapılır. Teşhisi koymak için bunları yapmak şarttır. Ayrıca doktor, şikayeti olmayan sağlıklı tüm bireylere de hastalıklardan korunmak amacıyla aşılar yapar. Hastanın şikayetine bağlı olarak çeşitli testler yapar. Röntgen gerekiyorsa çeker ve bunun incelemesini yapar. Hastanın sağlığına tekrar en kısada dönebilmesi için tavsiyelerde bulunur. İlaçları yazdığı reçeteyi sunar. Gerekli danışmanlık görevini de tamamlar. Çalıştığı hastaneyi veya görev yerine bağlı olarak tüm idare işleri yapar. Bölgedeki bulaşıcı hastalıkları önlemek için çeşitli çalışmalar yapar. Cerrahi bir müdahale gerekiyorsa cerrah tarafından ameliyat edilir. Hastanın nasıl iyileşmesi gerekiyorsa o şekilde yol gösterilir. Tekrar hastalıkla karşılaşılmaması için gerekli tüm uyarılar yapılır.

Doktorların görevleri kısaca, hastanın şikayetini dinledikten sonra muayene edip rahatsızlığını anlar. Teşhis koyduktan sonra tedavi için gerekli işlemleri başlatır. Yani doktor bir hastanın iyileşmesi için elinden geleni yapar. Kendi alanı dışındıysa gerekli yönlendirmeleri yapar.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.