Diş Bondingi Nedir?

Diş Bondingi Nedir?

Dental Kompozitler günümüzde diş hekimliğinin en gelişmekte olan tekniklerindendir. Silikon dioksit, quartz partikülleri ve sentetik rezin doldurucuları gibi  maddelerden elde edilirler. Kompozit bondingler  diş hekimliğinde kullanılmak üzere değişik yapıda, sertlikte, translusentlikte ve renklerde yapılırlar. Ön diş kırıkları için ideal restorasyonlardır. Yine dişler arası boşlukların kapatılmasında, aşınmış diş yüzeylerinin doldurulmasında, dişerin boylarının uzatılmasında kullanılırlar.

Kompozit bondingler Estetik Diş Hekimliği’nde kullanılan temel tedavi tekniklerindendir. Aslında kompozit bondingler diş hekimliğinde oldukça eskidir. Ancak bondingleme materyallerinin gelişmesi ve dişler için genelde kesim yapılmasını gerektirmeden kompozitlerin yerleştirilmesi koruyucu uygulamalar olarak önem taşır.

Kompozit bondinglerin diş estetiği uygulamalarında oldukça geniş kullanım alanları vardır. Örneğin;

  • Diş gıcırdatma sonucu dişleri aşınan hastalarda diş mine dokusunu tamamlamak için
  • Yanlış fırçalama sonucu dişlerin dişetine yakın kısımlarındaki minenin aşındığı durumlarda mine dokusunu tamamlamak için
  • Dişlerde kırık, aşınma olduğu durumlarda sadece kırık parçayı tamamlamak için kullanılırlar.

Çok ilerlemiş problemli diş durumlarında, sadece bonding yeterli olmayabiliyor. O halde bazı yapılarda porselen lamineler yapmak gerekir. Porselen laminelerle çapraşıklık tedavisi, dişlerdeki aralıkların tedavisi ve diğer birçok tedavi yapılır ve kişinin gülüş estetiği sağlanır. Eğer kişinin daha önce yaptırdığı lamineler varsa onların çıkarılması daha sonrasında porselen lamine ve bonding tedavisine geçilmesi gerekir.

Kaynak: www.dentart.com.tr

Diş Bondingi Nedir Diş Bondingi Nedir?

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.