Defibrilatör cihazı hayat kurtarıyor

  • Genel
  • 2089 kez görüntülendi

Defibrilatör cihazı hayat kurtarıyor

Tıp bilimi her geçen gün akıl almaz bir seyirle ilerlemekte… Tıbbın gelişimi ise teknolojinin gelişimiyle doğru orantılı bir seyir takip ediyor. Şüphesiz Hipokrat yahut Lokman Hekim, bugün teknolojik gelişmelerin tıp ilmine yapmış olduğu katkıları bilselerdi çok şaşıracaklardı. Zira hayat kurtaran birçok teknoloji sayesinde bugün tıp bilimi büyük atılımlar içine girmiştir… Eskiden el yordamıyla yapılan birçok tıbbi müdahale bugün teknolojik cihazlar, makineler ve robotlar vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Hayat kurtaran cihazlar demişken, hayatın en önemli organı olan kalbimize de bir göz atmak gerekiyor. Makinelerden bahsederken, aslında kusursuz bir makine olan kalbimizi de görmezden gelemeyiz. Evet, gerçekten de kalbimiz 24 saat boyunca aralıksız çalışan muhteşem bir makinedir. Ancak her makine gibi zaman zaman yorulmakta ve arızalar verebilmektedir. İşte bu gibi noktalarda ise tıp ve tıbbın muhteşem teknolojik imkânları devreye girer ve organlarımızın imdadına koşar.

Defibrilatör cihazı da işte bu kapsamda ele alınabilecek özellikte cihazlardır. Tıpla ilgilenen insanlar elbette “defibrilatör” deyince ne demek istediğimizi hemen anlayacaktır. Ancak tıpçı olmayan insanlar da belki de adını kalp şok cihazı olarak bilmektedirler. Televizyon dizilerinde yahut filmlerde, bir kişinin kalbi durduğu zaman hastanede bu kişiye acil müdahale edileceğinde kullanılan elektroşok cihazlarını hatırlayalım… İşte defibrilatör dediğimiz cihazlar tam da bu oldukça aşina olduğumuz cihazların adıdır… Ve gerçekten de hayat kurtaran özelliğe sahiptir.

Kalbinize yardımcı olan cihaz

Defibrilatör, kalbin normal dışı atımını tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan araçtır. Fibrilasyona uğramış veya yeni durmuş kalbe elektrik enerjisi şok halinde verildiği zaman kalp dışarıdan uyarılmış olur ve kasılır. Kalbe defibrilatörle şok verilebilmesi için kalbin fibrilasyon dediğimiz düzensiz atım yahut durmaya yakın olması gerekir. Tamamen durmuş kalbe şok verilmez. Defibrilatör cihazı ayrıca kalpteki bazı tür ritim bozukluklarının tedavisinde de kullanılır. Yani basitçe ritmi bozulan kalbe, elektrik şoku uygulamak yoluyla normal ritmini geri kazandırmaya yarar…

İşte adını bile birçok insanın bilmediği bu cihaz bir günde kim bilir kaç insanın hayatını kurtarıyor. Defibrilatör cihazı ise http://www.hepsimedikal.com.tr linkinden uygun fiyatlarla alınabiliyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.