Çocuklarda Yatak Islatma Problemi

Çocuklarda Yatak Islatma Problemi

Böyle bir durumla karşılan anne, babalar, ne kadar anlayışlı olurlarsa olsunlar, çocuklarını aşağılayıcı bir tavır takılmasalar da tedirgin olurlar, üzülürler.
Ama anne ve babalar çocuklarına güven duygusunu vermelidirler. Anneler, babalar çocuklarına bu durumun pek öyle olağanüstü Bir şey olmadığını, bazı sakıncaları olduğunu, kendilerini biraz rahatsız ettiğini amam bunun bütün çocukların başına gelebilecek Bir şey olduğunu belli bir örnek gösterip onların da daha önce bu durumda olduklarını ama sonra iyileştiklerini söylemelidirler.
Geceleri yatağını ıslatmanın kendiliğinden iyileşecek bir rahatsızlık olduğunu düşünmeyin. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak istiyorsanız, her şeyden önce rahatsızlığa sebep olan meseleleri ortadan kaldırmalısınız. Sizin tutumunuzun değişmesi, çocuğunuzun kişiliğinin gelişmesini sağlar.
Başka bir husus ise anne ve babaların, çocuğun kendisine güvendiğini hissettirmelidir. Ona yeni sorumluluklar verip büyümesini istediğinizi belirtin. Onu cesaretlendirin, yeni sorumluluklar yüklendiğinde ona destek olun. Başarılı olduğunda onu mükafatlandırın, tebrik edin.
Çocuğunuza anlaşıla ve sevgiyle yaklaşın, bu durumunu dünyanın en önemli meselesiymiş gibi görmeyin. Zaten o ilgi odağı olmak için böyle davranıyor olabilir. Durumu bu kadar önemsememeniz onun bir an önce iyileşmesini sağlayabilir.
Yer değişikliği; mesela bir geziye gitmek, ya da birkaç günlüğüne yakın bir arkadaşa, bir akrabaya gitmek, bir süre her zaman yaşadığı yerden uzaklaşması, hatta yattığı odayı, ya da yalnızca yatağını değiştirmek, bazen geceleri yatağı ıslatma alışkanlığının başlamasına sebep olduğu gibi bazen de birden bire bu kötü alışkanlığın geçmesini de sağlayabilir.
Çoğunlukla ilaçların pek faydası olmaz, ama çocuğun, sizin onun durumuyla ilgilendiğinizi, iyileşmesini istediğinizi, onunla dayanışma içinde olduğunuzu anlamasını sağlayabilir. Bu şekilde yararlı olabilir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.