Çocuklarda Tırnak Kemirme Alışkanlığı

Çocuklarda Tırnak Kemirme Alışkanlığı

Çocuğun tırnaklarını yemesi, kemirmesi anneleri, babaları çok kızdıran, sinirlendiren bir olaydır. Tırnaklarını yerken çocuğun eline vurarak, parmaklarına acı şeyler sürerek, cezalar vererek, aşağılayarak, azarlayarak, tırnaklarını yemekten vazgeçtiği takdirde mükafatlar vereceğini vaat ederek onu vazgeçirmeye çalışırlar. Bütün bu çabalar çocuğun güvensizlik duygusunun, huzursuzluğunun artmasına sebep olur. Kendisine haksızlık ettiklerini düşündüğü için onlara olan kini, öfkesi artar.

Çocuğu bu alışkanlığından vazgeçirebilmek için rahatsızlığının, huzursuluğunun sebeplerini bulmak gerekir. Çocuğa karşı anlayışlı olmak gerekir. Ailenin bütün fertlerini bulmak gerekir. Çocuğa karşı anlayışlı olmak gerekir. Ailenin bütün fertlerinin onun bu kötü alışkanlığıyla ilgilenmemesi sağlamak, bunu fark etmiyormuş gibi görünmek gerekir.

Çocuğun ilgisini başka yöneler çekmek gerekir. Enerjisini harcayabileceği, ilgilenebileceği yeni alanlar, yeni konular belki tırnak kemirme alışkanlığından vazgeçmesini de sağlayabilir.

Eğer aileler azarlama, kızma ve ceza verme gibi ilkel yöntemleri seçerler ise, çocuklarda bu tepkiler karşısında savunmaya geçecekler ve yanında daha farklı olumsuz örnekler sergileyeceklerdir.

Ailelerin çocuklarını tırnak yeme ve bunun gibi bir çok olumsuz örneklerden vazgeçirme gibi yapması gerekenler onlar ile konuşma ve bu tür bir zararlı alışkanlığın ileride ne gibi rahatsızlıklara sebep olabileceğini (sara, mikrop bulaşması vs.) yine ileride kendi çocuklarına da aktarabilecekleri bahsedilmelidir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.