Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri

Karın ağrısı: Çocuklarda pek çok görülen bir durum olup, ekseri meme emerken hava yutmaktan ileri gelmektedir.

Karna sıcak havlu konur veya yuvarlak hareketler yapılarak karın hafif ovulur. Ayrıca birkaç kahve kaşığı Panason Çayı da içirilebilir.
Karnı ağrıyan çocuk dizlerini karnına toplayarak bağırmasından anlaşılır. Ya hızlı içiyorsa veya yuttuğu gazı çıkarırken(geğirme) veyahut da boğazında gıcık varsa meydana gelir. Bu gibi hallerde çocuk ya emerken veya emdikten biraz sonra kusar.
Hızlı emmelerde midesine hava dolar; ara sıra dik tutup gazını çıkartmalı ve tekrar memeye devam ettirmelidir. Emzirme sonunda daima geğirtmeye alıştırmalısınız.
Eğer ateşi varsa belki bir boğaz ağrısından kusuyordur; tedavi etmelidir. Ayrıca göbek bağı sıkarsa, o da bir kusma sebebi olabilir.
Kusma, miktarı ve zamanına göre değerlendirilmelidir. Gaz çıkarmak için geğirirken kusulan sütün bir kısmı midede hazmolmuş(peynirleşmiş) şekildedir. Kusulan süt miktarı azdır.
Eğer çocuk memeden 1-2 saat sonra bol miktarda durur veya azalırsa, bazen kusmanın yanında ateş ve ishal de bulunabilir bu gibi durumlarda doktorunuza haber vermekte gecikmemelisiniz. Çünkü bu, çocuğunuzun hastalanmak üzere olduğunu gösterir. Bundan başka, meme emerken veya hemen sonra fışkırır şekilde bol miktardaki hatırlatır. Bunu da doktorunuza anlatmanız gerekir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.