Çocuklarda İştahsızlık Problemi

Çocuklarda İştahsızlık Problemi

Doktor hasta olmadığını söylediği halde çocuğunuz iştahsız ise onun yemek yemesini sağlamak için bazı değişik yollara başvurmanız gerekecektir.

Çocuğunuza değişik yemekler hazırlamaya çalışın hatta bu yemekleri süsleyerek cazip şekillere sokarak çocuğunuza verin. Özellikle çalışan anneler vakit darlığından kahvaltı, makarna, yumurta, konserve gibi kolay hazırlanabilen şeyleri tercih ederler. Çocuğun iştahının artması gereken dönemlerde bu monoton beslenme şeklini değiştirmenizde yarar olabilir.

Beslenme konusuna ne kadar önem verdiğinizi belli etmemizde yarar var. Çocuğunuz sizi mennun etmek için, siz istiyorsunuz diye yemek yememelidir. Yemek yemek istemediği zaman üzerinde durmayın. İyi yemek yediği zamanda, babası eve geldiği zaman: “Bu gün çok memnunum, çocuğumuz bu gün yemeğini çok güzel yedi” demeyin. Çocuğunuz bu konunun çok önemli olduğunu düşünüp, bundan yararlanmaya, şantaj konusu yapmaya kalkışabilir.

Çocuğunuz sofrada yemeğini yemek istemiyormuşcasına oturuyorsa hiçbir şey söylemden önündeki tabağı kaldırın sizin bu hareketinizden sonra masadan kalkıp oyun oynamaya gidebilir. Eğer siz tabağını kaldırdıktan sonra aç olduğunu, karnının doymadığını söyleyip itiraz ederse ona bir şans daha tanıyın. Böylece çocuk sizin onu katı kurallarla zorlamadığınızı, acıktığı zaman yemeğini yemesinin yerinde bir hareket olacağını anlatmak istediğinizi kavrayacaktır.

Çocuğu telaşlandırmamak gerekir, çocuğunuzu çabuk, acele yemek yemeye zorlamayın. Aceleci bir tavır takınırsanız çocuğunuz, bir an önce sofrayı toplama telaşında olduğunuzu, onun yemek yemesinin sizi ilgilendirmediğini düşünecektir. Ona rahatça yemeğini yiyebilmesi için zaman bırakın.

Yemeğini tabağına azar azar koyun. Bitirince tekrar isteyecektir. Tıkabasa dolu bir tabak çocuğun moralini bozabilir, hatta iştahını kaçırabilir.

Çocuğun beğenmediği bir yemeği sabah, öğle, akşam, ertesi gün yiyinceye kadar önüne koymayın. Çocuklara her şeyi yemesini öğretmek gerekir ama bunun yolu bu değildir. Bu şekilde davranırsanız iyi bir sonuca varamazsınız. Sevmediği yemeği sık sık önüne koyacağınıza, mesela birkaç hafta sonra aynı yemeği yapın herkesin yediğini görünce o da tadına bakmak isteyebilir.

Ona bir öğünde birkaç yeni yemeği birden yedirmeye kalkışmayın. Bu yemeklerden birine alıştıktan sonra diğerlerine alıştırın. Onun küçük olduğunu unutmayın.

Çatalı, kaşığı tutup yemek yiyebiliyorsa bırakın yemeğini kendi kendine yesin. Ama ondan, mesela dört yaşındaki bir çocuktan 12 yaşındaymışcasına muntazam yemek yemesini beklemeyin. Eğer çocuğunuz sofrada sizinle birlikte yemek yemek istemiyorsa, siz de onun huysuzlukları yüzünden çok sinirleniyorsanız, tek kaşına yemek yemesine izin verin. Sizin yakınında olduğunuzu bildiği için memnundur, siz ona aldırış etmiyormuşsunuz gibi davranın ama onu uzaktan izleyin.

Neşeli, huzurlu bir ortamın en iyi iştah açıcı olduğunu sakın unutmayın.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.