Çocuklarda Geceleri Yatak Islatma Problemi Nedenleri

Çocuklarda Geceleri Yatak Islatma Problemi Nedenleri

Büyümek istememek, sorumluluk yüklenmeyi istememek, çocuğun kendisi için tehlikeli olacağını düşündüğü meselelerden kaçışı, yatılı okulda gitmek istememesi, annesi babası boşandığı zaman yeni bir durumla karşılamak istemediği için büyümek istememesi ve geceleri yatağını ıslatması.
Büyümek istememek, bebek kalmak arzusu daha çok aileye yeni bir bebek katıldığında yeni dünyaya gelmiş kardeş eve geldiğinde çocukta görülen duygudur. Çok kıskandığı küçük kardeşi gibi olmak ister. Bebek gibi olursa herkes tarafından çok sevileceğini düşünür ise geceleri altını ıslatarak işe başlar.
Geceleri altını ıslatmak bütün ailenin ilgisini çekebilecek kadar önemli bir olaydır. Yakınlarının bu durum karşısında duydukları telaş, temizliği sağlamak için uğraşmaları, endişelenmeleri sayesinde ailenin ilgi merkezi haline gelmiştir.
Çocuk öfkesini, saldırgan duygularını başka türlü ifade etmeyi bilmediği başka türlü ifade etmeyi bilmediği için, yakınlarını, akrabalarını yatağını ıslatarak rahatsız eder.
Okuldaki başarısızlığı, ya da yakınlarına sorduğu münasebetsiz sorulara verilen cevapların kendini aşağıladığını düşünen çocuk kendi kendini cezalandırmak için bir bebek gibi davranır.
Çoğunlukla da bu davranışlarıyla istediklerini elde eder, cezalandırılmaz, bebek muamelesi görür.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.